Как се съхраняват българският дух и традиции извън България? Трудно ли е да си будител зад граница?
В Българското неделно училище в Молдова от години се съхраняват българският дух и българската книжовност. В момента носи името “Васил Левски“, а името на библиотеката е “Христо Ботев“.
За дейността на училището разказва в “Нашият ден“ доц. д-р Надежда Кара, славист и преподавател по български език в Молдовския държавен университет в Кишинев, завеждащ група „Етнология на българите“ в Молдовската академия на науките.
“Естествено, че зад тези, които осъзнават ситуацията, че трябва да се запазва етничността на нашите българи, това е в определен смисъл мисия. Имаме инструменти, възможности, а и дух да подкрепяме нашите сънародници за опознаване на своето минало, култура и език.
Аз съм родена в Казахстан. Потомка съм на тези българи, които са били депортирани през 1940 г., изселени от Бесарабия и са захвърлени – някои в Сибир, някои в Орал, лично аз съм родена в Казахстан.
В нашето семейство нямаше нищо друго, освен българско – езикът, традициите, приказките, които съм чувала от баба си. Спомените от нейното детство и тъгата по родното място.
Българите, които бяха изселени, се стараеха да се събират поне по големи православни празници, за да обменят информацията, която е стигала през писмата до тяхното родно място."
Подкрепата от България
"До момента подкрепата от България е много голяма и е много важна за нас. Това са преди всичко книги. Без художествена литература, която носи българския дух и отразява българския манталитет, не може. Най-важното е, че се изпращат преподаватели от България, които носят съвременен български дух."
Нужди на училището
"Нашите деца са руско- и румъноезични, защото има и българчета, които учат в румънски училища. Когато идват, ние ползваме българските учебници за по-напреднали класове. Но има необходимост и за някои други книги, които популярно разказват за българската култура и история – по-популярни енциклопедии. Имаме много студенти, завършили в България, които в момента работят по селата."
Как се чества Денят на будителите в българското училище в Молдова, можете да чуете от доц. д-р Надежда Кара в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ Ива Беличка, директор на българското училище в Монреал и част от един голям културен център, който носи името “Зорница“. Там тя успя да събере българи от Монреал и заедно да запазят българщината на този празник.
“Пламъкът на родолюбието е в сърцето и душата на всеки българин, независимо къде се намира. Смятам, че се възпламенява точно в момента, когато българското и родното е застрашено. Когато се отдалечаваме от него и имаме чувството, че може да го загубим.
Много от хората, които в началото казваха, че не искат допир с българското, по-късно се включваха. Никой не може да избяга от себе си. В един ден от твоя живот носталгията и любовта побеждават.
В Българското неделно училище се преподават четири предмета – българска граматика, литература, българска география и история. Включваме и български народни танци, пеене и празнуваме всички български празници.
1 ноември отбелязваме във всяко училище.
В момента учениците в училището са около 100. Убедена съм, че това е заради идеята, която имахме, да направим филиали в града. Вече са пет филиала в пет различни квартала на Монреал, което е повече работа и разходи, но целта е много повече български деца да имат достъп и възможност да докоснат българското."
Повече за това как възниква център “Зорница“, можете да чуете от Ива Беличка в звуковия файл.
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg