Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме Деня на народните будители

Удължават срока за фотоконкурса “Моето училище е най-хубавото“

Снимка: Яна Стаменова

В Деня на народните будители почитаме делото на книжовници и просветители, на борците за национално възраждане и освобождение, съхранявали и развивали през вековете духовните ценности на българина.

Пред президентството ще се състои традиционната на този ден церемония по издигане на националното знаме. В 9 ч. държавният глава и върховен главнокомандващ въоръжените сили Румен Радев ще приеме строя на Националната гвардейска част.

След това в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 президентът ще отправи приветствие към ръководители на културни институции, общественици и дейци в областта на науката, образованието, културата и изкуството.

Ще се проведе и церемония по връчване на Почетния знак на държавния глава. Изтъкнати български учени и читалищни дейци ще получат отличието. Сред тях са член-кореспондент Владко Панайотов, академик Красимир Атанасов, Анета Мутафчиева, Васил Новоселски.

Министърът на отбраната Георги Панайотов от своя страна ще награди български институции, допринесли за развитието на културата и изкуството.

Сред наградените са Националната музикална академия, Националното училище за танцово изкуство, Негово Високопреосвещенство Великотърновският  митрополит Григорий, писателят Калин Донков.

Заради големия интерес към фотоконкурса “Моето училище е най-хубавото“ срокът за подаване на снимки беше удължен до 15 ноември. Конкурсът се провежда за шеста година.

В конкурса могат да участват ученици от I до XII клас. Неговата цел е подкрепа и популяризиране на ученическото творчество и креативност и представяне на училището през погледа на неговите ученици.

Най-добрите 12 фотографии ще бъдат включени в специален годишен календар за 2022 г.

Всеки може да участва с до три свои фотографии в jpeg формат и размер, не по-голям от 2Mb за всяка снимка. Участниците изпращат трите си имена, училище, клас и телефон за връзка. Те могат да добавят и допълнителна информация – име на творбата, място на заснемане, ръководител, който ги е обучавал.

За конкурса разказва в “Нашият ден“, Надя Барух – организатора на конкурса и директор на издателство „Аз-буки“.

“В конкурса участват много от българските училища зад граница. Получените творби най-напред минават през първо жури, което е от ученици от горните класове на “Професионалната гимназия по полиграфия и фотография“ в София. Снимките, които те са избрали, отиват в ръцете на професионално жури с председател проф. Семерджиев, ректорът на НАТФИЗ.

Децата понякога имат находки и изпращат впечатляващи творби. Ние ги публикуваме във всеки брой на вестник "Аз-буки". С най-добрите 12 снимки се прави календар.

През тези шест години научихме много за децата. Предизвикателство е да канализираш детското любопитство, което е безкрайно, енергията на младия човек в нещо стойностно, както е в случая този фотоконкурс.

Във фотографиите децата разбираха своето училище като моменти от живота със своите съученици и приятели.

Чуйте Надя Барух в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия, Яна Стаменова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46