Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме Деня на народните будители

Удължават срока за фотоконкурса “Моето училище е най-хубавото“

Снимка: Яна Стаменова

В Деня на народните будители почитаме делото на книжовници и просветители, на борците за национално възраждане и освобождение, съхранявали и развивали през вековете духовните ценности на българина.

Пред президентството ще се състои традиционната на този ден церемония по издигане на националното знаме. В 9 ч. държавният глава и върховен главнокомандващ въоръжените сили Румен Радев ще приеме строя на Националната гвардейска част.

След това в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 президентът ще отправи приветствие към ръководители на културни институции, общественици и дейци в областта на науката, образованието, културата и изкуството.

Ще се проведе и церемония по връчване на Почетния знак на държавния глава. Изтъкнати български учени и читалищни дейци ще получат отличието. Сред тях са член-кореспондент Владко Панайотов, академик Красимир Атанасов, Анета Мутафчиева, Васил Новоселски.

Министърът на отбраната Георги Панайотов от своя страна ще награди български институции, допринесли за развитието на културата и изкуството.

Сред наградените са Националната музикална академия, Националното училище за танцово изкуство, Негово Високопреосвещенство Великотърновският  митрополит Григорий, писателят Калин Донков.

Заради големия интерес към фотоконкурса “Моето училище е най-хубавото“ срокът за подаване на снимки беше удължен до 15 ноември. Конкурсът се провежда за шеста година.

В конкурса могат да участват ученици от I до XII клас. Неговата цел е подкрепа и популяризиране на ученическото творчество и креативност и представяне на училището през погледа на неговите ученици.

Най-добрите 12 фотографии ще бъдат включени в специален годишен календар за 2022 г.

Всеки може да участва с до три свои фотографии в jpeg формат и размер, не по-голям от 2Mb за всяка снимка. Участниците изпращат трите си имена, училище, клас и телефон за връзка. Те могат да добавят и допълнителна информация – име на творбата, място на заснемане, ръководител, който ги е обучавал.

За конкурса разказва в “Нашият ден“, Надя Барух – организатора на конкурса и директор на издателство „Аз-буки“.

“В конкурса участват много от българските училища зад граница. Получените творби най-напред минават през първо жури, което е от ученици от горните класове на “Професионалната гимназия по полиграфия и фотография“ в София. Снимките, които те са избрали, отиват в ръцете на професионално жури с председател проф. Семерджиев, ректорът на НАТФИЗ.

Децата понякога имат находки и изпращат впечатляващи творби. Ние ги публикуваме във всеки брой на вестник "Аз-буки". С най-добрите 12 снимки се прави календар.

През тези шест години научихме много за децата. Предизвикателство е да канализираш детското любопитство, което е безкрайно, енергията на младия човек в нещо стойностно, както е в случая този фотоконкурс.

Във фотографиите децата разбираха своето училище като моменти от живота със своите съученици и приятели.

Чуйте Надя Барух в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия, Яна Стаменова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15