Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Целта на Икономическата комисия за Европа на ООН е унифициране на правилата за всички държави

Щерьо Ножаров: При кръговата икономика целта е да няма отпадъци

Вътрешноводният транспорт е много важен за за свързаността и мобилността в Европа

Щерьо Ножаров
Снимка: bia-bg.com

Икономистът Щерьо Ножаров представя презентация на 4 ноември пред Икономическата комисия на ООН за Европа. Темата е въвеждане на “Кръговата икономика във вътрешноводния транспорт“.

Щерьо Ножаров коментира в “Нашият ден“:

"Става дума за унифициране на правилата за управление на отпадъците, които са не само корабните отпадъци от вътрешноводния транспорт, но и пристанищните съоръжения като пристанищна инфраструктура, което също е изключително важен въпрос за нашата икономика.

В нашата икономика вътрешноводният транспорт, използването на р. Дунав към момента не е ефективно, отделно и кръговата ни икономика, но това е друга тема.

Новият акцент тук е, че, включително и в България, повечето хора не правят разлика между линейна, рециклираща и кръгова икономика. Смята се, че в момента минаваме от линейна икономика, при която отпадъците се депонират в крайния си етап, към кръгова, а ние всъщност отдавна сме и в рециклираща икономика.

При рециклиращата икономика колкото повече отпадъци се рециклират, толкова по-добре, докато при кръговата икономика целта е да няма отпадъци. Всичко да може да се използва повторно с малка намеса или доработка.

Това е съвсем различна концепция, която включва и дигитализация, икономика на споделянето и други такива процеси, които са много сложни.

Целта на Икономическата комисия за Европа на ООН е унифициране на правилата за всички държави в тази област, така че да се мине на следващо ниво по отношение на управлението на този тип специфични отпадъци.

Вътрешноводният транспорт е изключително важен за икономиките и за свързаността и мобилността в Европа. На второ място, това е една част от модерната вълна на ООН, която е за т.нар. "въглеродна неутралност", която би трябвало да бъде постигната най-късно през 2050 г. Акцентът вече би трябвало да бъде изместен от сухоземен към по-екологичните типове транспорт.

Или пък интермодалност, което означава свързано използване на различните типове транспорт. Повечето товари би трябвало да минават по воден и железопътен транспорт, тези, които са щадящи за околната среда. Тъй като акцентът ще се засили натам, има опит да се модернизира силно този процес. Той е важен както за икономиката, но той е и част от тази модерна вълна за въглеродна неутралност и стремеж към един по-чист и зелен свят."

Предложенията

"Самите предложения са свързани с разделянето на отпадъците на такива, които подлежат на директно повторно използване за други нужди, чиито компоненти подлежат на директно повторно влагане, редизайн, създаване на платформи, на ресурс за споделено използване на ресурси от типа на споделената икономика и съответното им наемане."

Чуйте Щерьо Ножаров в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13