Български лекари участват в изготвянето на лекарство срещу Covid-19. Един от тях е доктор Иван Малкодански.
Анестезиологът работи в Плевенската гинекологична болница, която е най-големият център у нас за експериментално прилагане на лекарство срещу Covid -19.
Д-р Малкодански отговаря за проучването на лекарството. В мултинационалното проучване са включени най-малко 12 държави, сред които САЩ, Канада, Франция, Германия, Великобритания
Повече за това разказа в “Нашият ден“ д-р Иван Малкодански:
“Настроен съм оптимистично, защото знам фазите на проучване на това лекарство. Доказано е, че то няма тежки странични ефекти. Също така от предишните фази то се е доказало като ефективно.
В момента на изпитване лекарството е във фаза три на проучването, което означава, че то е преминало строги изпитания, които са доказали неговата ефективност на клетъчно ниво. След това е преминало изпитания, в които се доказват неговата безопасност, отново на клетъчно ниво.
Чак тогава преминаваме към фаза три, която е масовата фаза, където вече се използва в множество държави, за да се види неговото действие върху цялата популация."
Действие
"Механизмът на действието на лекарството е свързан с унищожаването на един от ензимите, отговорни за образуването на мембраната на Covid вируса и по този начин вирусът става по-лесен за унищожаване от имунната система и се спира неговата по-нататъшна репликация."
Нежелани реакции
"За момента няма тежка нежелана реакция. Единствената реакция, която в момента наблюдаваме, е стомашен дискомфорт, но не можем да преценим дали това е свързано с лекарството, или със самия Делта вариант на вируса.
Медикаментът се приема перорално, два пъти на ден за пет дни. Трябва да бъде в началните етапи на инфекцията.
Иска ми се след Нова година да бъде в аптечната мрежа, но реално не мога да направя такава прогноза."
Чуйте д-р Иван Малкодански в звуковия файл.
Снимки: www.svmarina.com,
Елена Веселинова е студент по медицина в СУ "Св. Климент Охридски", а Рая Баева – студент по фармация. Специализация в Тунис – пустиня, оазиси, бедуини и камили. В Италия – "студентска" Болоня и "аристократична" Флоренция. История на фармацията – между Гален и Баба Яга. Спонтанно и интересно посещение в Будапеща – на бяло вино и газирана вода...
Хюсеин Йеменджиев , преподавател от Бургаския университет, е един от хората, които дават пример в България за успешен трансфер на научни иновации в бизнеса. Неговата компания, EnovaH2O, създава иновационни решения за мониторинг на качеството на водите и през 2018 година печели наградата за най-добър стартъп в Европа в категорията "Вода". В..
В Дома на киното на 17 декември с вход свободен от 19:20 ч. ще се състои премиерата на късометражния филм "Реките на София", представен от фондация "Колективът". За документалния филм и инициативата на "Колективът" за реките на София, която стартира преди пет години с едноименния фестивал разговаряме в "Нашият ден" с арх. Мартин Янков от..
В рубриката " Въпреки мрежата " гостува Иглика Иванова , член на УС на Коалицията за медийна грамотност с фокус върху европейската и национална политика в областта на медийната грамотност. Тя ни гостува в качеството си на редактор на българската версия на " Уикипедия " . Защо ще говорим за "Уикипедия"? Защото, най-вероятно, изобщо не сме..
Барселона по Коледа - това е едно платно, чийто художник е светлината. Тя танцува с времето и цветовете. Градът, който винаги пулсира с динамиката от туристите, забързания начин на живот, културата и морския бриз, през декември е обгърнат от едно меко, почти интимно вълшебство. Слънчевият вятър носи аромата на испанския коледен сладкиш турон, на..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести..
Емблематични произведения от различни периоди от творчеството на Панчо Владигеров ще прозвучат в аранжимент за глас, ударни инструменти (ксилофон и..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg