Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Мартин Янков:

Инициативата "Реките на София" преосмисля връзката на града с реката

Премиерна прожекция – утре от 19:20 в Дом на киното с вход свободен

Снимка: "Колективът"

В Дома на киното на 17 декември с вход свободен от 19:20 ч. ще се състои премиерата на късометражния филм "Реките на София", представен от фондация "Колективът".

За документалния филм и инициативата на "Колективът" за реките на София, която стартира преди пет години с едноименния фестивал разговаряме в "Нашият ден" с арх. Мартин Янков от фондацията.

Инициативата на "Колективът" за привличане на гражданското и институционно внимание към реките в градска среда се разпростря и в Стара Загора, Велико Търново, Троян и Габрово.

По думите на Янков удобството да имаме течаща вода у дома ни е накарала до забравим ползите, които една река ни дава, а фестивалът "Реките на София" цели да ни ги припомни.

Местните хора откликват спонтанно и положително на инициативата, припознават каузата и ползи вече има. Реките, които в столицата се асоциират с канали и се замърсяват поради невнимание, в краткосрочен план вече започват да се изчистват.

Дългосрочната цел на инициативата на "Колективът" е да се преосмисли връзката на града с реката, изтъква архитектът.  

Проектът е придобил популярност на европейско ниво, като фондацията е получила две международни отличия за такъв тип инициативи, заявява Янков.

Наскоро беше подписан меморандум за устойчиво управление на реките между кмета на София, четири районни администрации и няколко граждански организации.

Филмът "Реките на София" представлява синтез на мислите и идеите на редица експерти, много от които са общински работници, обръща внимание Янков.

Екипът е очертал основните проблеми и първите стъпки, които трябва да се направят за приобщаване на реките на София към градската среда.

Един от най-големите проблеми, по думите на Янков, е свързан със собствеността на реките – някои от тях не фигурират на кадастралната карта и могат да бъдат застроявани.

Подобно на фестивала филмът "Реките на София" продължава започнатия диалог чрез силата на изкуството.

Янков изброява основните цели, които трябва да бъдат постигнати с Перловска река като пилотен проект: премахване на притоците, изграждане на система за мониторинг на състоянието на реката, вкарване в кадастралната карта. 

В София-град има 33 реки, а в София-област са над 100. Основно 7  реки пресичат София и те имат множество капиляри, а под града е пълно с подпочвени води.

"Трябва много мъдро, каквото е името на града, да подходим, за да се възползваме от този ресурс, който съвсем не е малък", казва Янков.

Когато София е замисляна като столица, планът е бил да бъде град-градина, разказва Янков и допълва, че ако тази система се възобнови, въздухът ще стане по-чист и свеж, биха се появили естествени възможности за велоалеи и места за отдих и игра.

"Това би отнело десетилетия да се изпълни, но е важно да се постави като цел", заявява Янков.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00