Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Будители сред ромите

Когато се говори за будителите, често се забравя, а и в много случаи просто не се знае, че сред тях има и хора от пъстрото семейство на ромите.

Знаете ли, че първият превод на романа „Под игото“ на немски език е направен от д-р Атанас Димитров от едно село близо до Котел? А че сред основателите на кръга „Мисъл“ има и представители на тогавашната ромска интелигенция? Или пък, че всяка година расте броят на ромски младежи, завършващи висше образование, защото немалка част от този етнос – част от нашия народ, вече гледа на образованието като инвестиция в по-доброто бъдеще на децата си? 

Ако сте пропуснали да научите или забележите тези факти, чуйте последното издание на предаването „Познати и непознати“. В него се търсят съвременните будители сред ромския етнос, както и известни поети - роми, които са оставили трайна диря в българската култура.

Първа в предаването се включва Стела Костова – непримирима жена, която дълги години вече работи за просветата на ромите от Сливен. Тя е председател на Ромската академия за култура, която няколко поредни години организира фестивал на българската култура в града.

Различни са оценките за европейската инициатива Декада на ромското включване. За България преобладават тези, които я наричат провал. Може би за по-голяма част от страната това важи, но не и за Видин – градът, от който всъщност тръгна инициативата. Поде я една учителка – Донка Панайотова. В резултат на нейната и на екипа ѝ работа стотици ромски ученици завършиха средно образование, а десетки – висше. Много от тях завършиха и някои от най-престижните световни университети.

Колегата Валери Леков е познат на аудиторията най-вече като журналист – автор и водещ на предаването Събота сутрин“. Малко хора знаят, че е завършил режисура, че е и прекрасен поет-сатирик. Почти никой обаче не знае за работата му с ромските деца – работа, която си е чисто просветителска дейност.

Когато стане дума за поети, чиито имена се различават от българските, първото име, за което се сещат хората е Усин Керим. А след него се нареждат тези на Мануш Романов и Савчо Савчев – и тримата напуснали вече този свят. За мястото им в българската литература разказва журналистът и поет Бойко Ламбовски.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Резиденция Баба" с нов формат в 10-ото юбилейно издание

Десетото издание на инициативата "Резиденция Баба" на сдружение "Фабрика за идеи" ще събере интердисциплинарна група творци и изследователи от 30-и август до 9-и септември във видинските села Делейна, Ясен и Кошава. Заедно с местните общности те ще търсят съзидателни форми на туризъм В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" обсъждаме..

обновено на 29.07.24 в 11:44

Фестивалът за електронна музика No Signal се мести на Витоша

От 2 до 4 август на хижа "Планинец" във Витоша ще се проведе фестивалът за електронна музика, организиран от независими артисти No Signal. През последните години фестивалът се утвърди като значимо събитие в електронната сцена, но тази година организаторите са принудени да променят локацията си. Тазгодишното издание няма да се състои на обичайното си..

обновено на 29.07.24 в 10:37

"Академия за младежко участие", или какво е важно в политиката

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" от Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите, съвместно с Национален младежки форум, обсъждаме какви са резултатите от двугодишния проект "Академия за младежко участие". Проектът "Академия за младежко участие", финансиран от програма „Еразъм+“ на Европейската комисия, завърши с кръгла..

обновено на 29.07.24 в 10:14
Стефания Колева

Рожден ден с ретроспекция: Стефания Колева за личното и професионалното израстване

Днес, на 29 юли, честитим рождения ден на талантливата актриса Стефания Колева. За нея този период е изпълнен с летни турнета и нови професионални предизвикателства. Заедно с актьора Деян Ангелов, тя участва в множество представления на открито в големите градове на страната, а през август и септември ще я видим и на сцената на "Маймунарника" в..

обновено на 29.07.24 в 09:00

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15