Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Будители сред ромите

Когато се говори за будителите, често се забравя, а и в много случаи просто не се знае, че сред тях има и хора от пъстрото семейство на ромите.

Знаете ли, че първият превод на романа „Под игото“ на немски език е направен от д-р Атанас Димитров от едно село близо до Котел? А че сред основателите на кръга „Мисъл“ има и представители на тогавашната ромска интелигенция? Или пък, че всяка година расте броят на ромски младежи, завършващи висше образование, защото немалка част от този етнос – част от нашия народ, вече гледа на образованието като инвестиция в по-доброто бъдеще на децата си? 

Ако сте пропуснали да научите или забележите тези факти, чуйте последното издание на предаването „Познати и непознати“. В него се търсят съвременните будители сред ромския етнос, както и известни поети - роми, които са оставили трайна диря в българската култура.

Първа в предаването се включва Стела Костова – непримирима жена, която дълги години вече работи за просветата на ромите от Сливен. Тя е председател на Ромската академия за култура, която няколко поредни години организира фестивал на българската култура в града.

Различни са оценките за европейската инициатива Декада на ромското включване. За България преобладават тези, които я наричат провал. Може би за по-голяма част от страната това важи, но не и за Видин – градът, от който всъщност тръгна инициативата. Поде я една учителка – Донка Панайотова. В резултат на нейната и на екипа ѝ работа стотици ромски ученици завършиха средно образование, а десетки – висше. Много от тях завършиха и някои от най-престижните световни университети.

Колегата Валери Леков е познат на аудиторията най-вече като журналист – автор и водещ на предаването Събота сутрин“. Малко хора знаят, че е завършил режисура, че е и прекрасен поет-сатирик. Почти никой обаче не знае за работата му с ромските деца – работа, която си е чисто просветителска дейност.

Когато стане дума за поети, чиито имена се различават от българските, първото име, за което се сещат хората е Усин Керим. А след него се нареждат тези на Мануш Романов и Савчо Савчев – и тримата напуснали вече този свят. За мястото им в българската литература разказва журналистът и поет Бойко Ламбовски.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ако имах едно училище

Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..

публикувано на 12.11.24 в 15:44

Основателят на "Сайт Граунд Уеб Хостинг Къмпани" е първият носител на годишната награда на BESCO

На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..

обновено на 12.11.24 в 13:10
Георги Господинов

Георги Господинов с ново голямо отличие в деня на връчването на наградата "Букър"

Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..

обновено на 12.11.24 в 12:17

Изложба откроява обществените противоречия около ТЕЦ "Марица - изток 2"

Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..

публикувано на 12.11.24 в 11:33

Младежки пленер "Есенен вятър" – изкуство и есенна магия в Смоличано

В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..

обновено на 12.11.24 в 10:55