Милен Атанасов Миланов е български актьор, меценат, съосновател и председател на Фондация „А`Аскеер“. Завършва Актьорско майсторство в класа на проф. Кръстьо Мирски, ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" (1977). Изиграл е десетки роли в легендарни спектакли на режисьорите Любен Гройс, на когото е асистент-режисьор на постановката "Медея" и с когото работи до преждевременната му кончина над ролята на Хамлет по уникалния Гройсов превод на едноименната Шекспировата драма; Иван Добчев, Юлия Огнянова, Леон Даниел, Крикор Азарян, Асен Шопов, Маргарита Младенова, Красимир Спасов, Николай Ламбрев – Михайловски, Диана Добрева и др.
Милен Миланов е главен герой в “Нашият ден“.
“Изкуство днес се прави, както се е правило вчера, така както ще се прави и утре. Всичките тези временни затруднения са неща извън изкуството. Независимо от всичко, което ни пречи – пандемията, която е ужасяваща, икономическата криза и много други неща. Те се отразяват на хората на изкуството, но не се отразяват на самото изкуство.
Човекът на изкуството има стремежа да прави изкуство. Не обичам отражателните нагони в изкуството, да отразяваме сегашното време. Това имаше смисъл навремето, когато театърът беше един от малкото острови на борба срещу тоталитаризма.
Изкуството се занимава с вечните ценности – и на християнството, и на мюсюлманството, и на будизма, и на останалите религии.
Има една разработка, определяща 36 големи теми в живота на един човек – любов, изневяра, успех. От Аристотел и Платон досега ние се занимаваме през Шекспир, през Данте и досега през Йордан Радичков се занимаваме с тези неща.
Заниманието на изкуството и литературата трябва да бъде човекът, екзистенцията, само тогава има някакъв дълбок и истински смисъл. Това може да стане и със съвременни теми, не отричам това, но те трябва да бъдат разглеждани дълбоко и общочовешки."
Бизнесът
"Още от 1990 г. съм започнал да се занимавам с бизнес, но никога за един час не съм напускал театъра. Така съм устроен – почивах си от банката в театъра и обратното. Работата в една банка е съвсем различна, заемал съм и други бизнес постове. Преди 15 години се отказах от тези занимания. Естетиката на морала в бизнеса и естетиката на морала в театъра са различни. Моралът на човек си остава навсякъде един и същ – и в банка, и в театър, и в галерия, и в МОЛ."
Изкуството трябва да се подпомага безусловно или поне с правилното основание."
Чуйте Милен Миланов в звуковия файл.
Откри се изложба на Станимир Желев. В нея художникът представя живописни творби. Поводът за експозицията е 60-годишнината на твореца. Кураторът на експозицията Филип Зидаров коментира в "Артефир", че авторът се занимава с вътрешното, със себеизследването, със самопознанието чрез изкуството. Ценното в работите на Желев, че те нито задават въпроси,..
Хип-хоп фенове, пригответе се! Голямата зала на столичния клуб Mixtape 5 ще се превърне в епицентър на черните ритми този петък, 31 януари. 11 години след първия си десант в България, Dope D.O.D. – Duo Оf Darkness, се завръщат с бомбения си саунд . Нищо не е толкова съвършено, колкото идеята да се държиш за полата на традицията, но и да я..
В рубриката "Културен код" на Terra Култура разговаряме с преводачката Гергана Гълъбова за предизвикателствата, свързани с превода на две значими книги – биографичния роман "Леонора" от Елена Понятовска и сюрреалистичния роман "Слуховият рог" от самата Леонора Карингтън. Леонора Карингтън – артистичен и културен феномен Гергана Гълъбова споделя, че..
В "Terra Култура" отправяме поглед към многоизмерното съществуване и портретите на светлината с художничката Добромира Димитрова . Нейната изложба с живопис "Портали към обновление" може да бъде видяна в галерия "Сердика" до 1 февруари. Димитрова запознава слушателите с ключа към нейните "Портали на обновление" – природата. За..
Спомените и реалността на "Дионисиеви мистерии" , които оживяват в платната на маестро Васил Петров – разговор с художника и с галеристката Краси Алексиева . Изложбата може да бъде видяна до 10 февруари в галерия "Възраждане" , разположена в Стария град на Пловдив. На телефонната линия на "Terra Култура" Васил Петров споделя своите..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg