Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Тийноватор“ – учениците имат среща с бизнеса

Снимка: www.teenovator.bg

Как се подготвят ученици за бъдещето в условията на пандемията? Какво е нужно на младия предприемач, за да намери средата си за реализация?

Програмата е безплатна, а форматът е базиран на практическо прилагане на успешни практики от Станфордския университет. Организират се и посещения на офиси на реализирани компании. Фокусът на програмата е стимулирането на творческото мислене и увереността в собствените възможности.


Темата коментира в “Нашият ден“ Вероника Рачева, директор „ Учебни дейности“ във фондация „Прознание“ и програмен директор на „Тийноватор“.

“Това е четвъртата година, която програмата „Тийноватор“ влиза в българските училища. За тези години близо 1000 младежи са влезли в нея. Тази програма е връзката между бизнеса и образованието. Това се случва, като свързваме ученици от 10-и и 11-и клас с предприемачи, които стават техни ментори.

Самата инициатива се провежда в рамките на една учебна година под формата на извънкласна дейност и вече е отворена за ученици от цялата страна. Те се срещат един път седмично със своите ментори, присъствено, ако ситуацията го позволява, ако не онлайн. Работят заедно по програма, разработена от нас.

Тази година младежите в програмата са 420, а в първите три години минаха 500 младежи през програмата.

Кой може да стане участник?

Могат да се включат всички ученици от 10-и и 11-и клас, които имат желание. Нямаме предварителна селекция, няма и ограничения."

Менторите

"Менторите са с най-разнообразна експертиза, те представляват една общност, до която учениците постоянно имат достъп."


Ролята на учителите

"В момента няма възможност за присъствено провеждане на срещите, затова ролята на директорите и учителите е много важна от гледна точка на разпространяването на информацията сред учениците.

И двете страни – бизнес и ученици – имат нужда от тази връзка. В програмата даваме възможност на учениците да посетят офиси и да се срещнат с различни хора от бизнеса и да чуят различни гледни точки.

Бизнесът също има нужда от контакт с хората, които предстои да се влеят в пазара на труда и са потенциални основатели на стартъпи и служители в компаниите."

Учениците в програмата работят в т.нар. "стартъп клубове". Обикновено там са между 15-20 ученици, които работя с екип от двама ментори.

"В програмата няма победители. Всички, които стигнат до финала, са победители, защото уменията, които изграждат, тепърва ще им служат в живота."


Темите, които вълнуват учениците

"Учениците се обединяват около идеи, които ги вълнуват. Миналата година имаше няколко проекта за намиране на стажове и връзка между ученици, които търсят стаж и съответно компании, които търсят стажанти. Това очевидно е тема, която ги вълнува, и явно не намират своето решение. Други проекти бяха свързани с помощ в подготовка за училище или за кандидатстване по определени предмети. 

Имаше и други интересни идеи, свързани с предмети и услуги за домашни любимци."

Бъдещето в условия на пандемия

"Учениците са много креативни и когато са мотивирани, намират начин да реализират целите си и в онлайн среда.

Екипът на фондацията има натрупана опит с провеждането на онлайн обучения и бързо успяхме да адаптираме програмата към дистанционно провеждане."

Чуйте повече за интересните идеи, които вълнуват учениците от Вероника Рачева, в звуковия файл.

Снимки: www.teenovator.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Спасова

Еврото на кантара на доверието и съмнението

В момент, когато България очаква становището на Европейската комисия и Европейската банка за готовността да се присъединим към еврозоната, сме във вихъра на огромни спекулации. Във "Въпреки мрежата" е Виктория Спасова от Factchek.bg , която разобличава в една своя публикация внушението, че Европейският съюз ще краде спестяванията на гражданите...

публикувано на 28.04.25 в 09:00

Вярата и неверието

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя се..

публикувано на 27.04.25 в 09:35

Реформистът папа Франциск - експертите коментират понтификата му

В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..

публикувано на 26.04.25 в 12:35

Черковица – някъде там на брега на Дунав

Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..

публикувано на 26.04.25 в 10:05
Лъчезар Лисицов и Кристияна Стефанова

"Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците – или за отклонените премълчани проблеми

Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..

публикувано на 26.04.25 в 08:45