Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Тийноватор“ – учениците имат среща с бизнеса

Снимка: www.teenovator.bg

Как се подготвят ученици за бъдещето в условията на пандемията? Какво е нужно на младия предприемач, за да намери средата си за реализация?

Програмата е безплатна, а форматът е базиран на практическо прилагане на успешни практики от Станфордския университет. Организират се и посещения на офиси на реализирани компании. Фокусът на програмата е стимулирането на творческото мислене и увереността в собствените възможности.


Темата коментира в “Нашият ден“ Вероника Рачева, директор „ Учебни дейности“ във фондация „Прознание“ и програмен директор на „Тийноватор“.

“Това е четвъртата година, която програмата „Тийноватор“ влиза в българските училища. За тези години близо 1000 младежи са влезли в нея. Тази програма е връзката между бизнеса и образованието. Това се случва, като свързваме ученици от 10-и и 11-и клас с предприемачи, които стават техни ментори.

Самата инициатива се провежда в рамките на една учебна година под формата на извънкласна дейност и вече е отворена за ученици от цялата страна. Те се срещат един път седмично със своите ментори, присъствено, ако ситуацията го позволява, ако не онлайн. Работят заедно по програма, разработена от нас.

Тази година младежите в програмата са 420, а в първите три години минаха 500 младежи през програмата.

Кой може да стане участник?

Могат да се включат всички ученици от 10-и и 11-и клас, които имат желание. Нямаме предварителна селекция, няма и ограничения."

Менторите

"Менторите са с най-разнообразна експертиза, те представляват една общност, до която учениците постоянно имат достъп."


Ролята на учителите

"В момента няма възможност за присъствено провеждане на срещите, затова ролята на директорите и учителите е много важна от гледна точка на разпространяването на информацията сред учениците.

И двете страни – бизнес и ученици – имат нужда от тази връзка. В програмата даваме възможност на учениците да посетят офиси и да се срещнат с различни хора от бизнеса и да чуят различни гледни точки.

Бизнесът също има нужда от контакт с хората, които предстои да се влеят в пазара на труда и са потенциални основатели на стартъпи и служители в компаниите."

Учениците в програмата работят в т.нар. "стартъп клубове". Обикновено там са между 15-20 ученици, които работя с екип от двама ментори.

"В програмата няма победители. Всички, които стигнат до финала, са победители, защото уменията, които изграждат, тепърва ще им служат в живота."


Темите, които вълнуват учениците

"Учениците се обединяват около идеи, които ги вълнуват. Миналата година имаше няколко проекта за намиране на стажове и връзка между ученици, които търсят стаж и съответно компании, които търсят стажанти. Това очевидно е тема, която ги вълнува, и явно не намират своето решение. Други проекти бяха свързани с помощ в подготовка за училище или за кандидатстване по определени предмети. 

Имаше и други интересни идеи, свързани с предмети и услуги за домашни любимци."

Бъдещето в условия на пандемия

"Учениците са много креативни и когато са мотивирани, намират начин да реализират целите си и в онлайн среда.

Екипът на фондацията има натрупана опит с провеждането на онлайн обучения и бързо успяхме да адаптираме програмата към дистанционно провеждане."

Чуйте повече за интересните идеи, които вълнуват учениците от Вероника Рачева, в звуковия файл.

Снимки: www.teenovator.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вартануш Топакбашян, Ана-Мария Кръстева и монсиньор Христо Пройков

Тържествен вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим и предстоящата Страстна седмица

Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..

обновено на 12.04.25 в 14:32
София Желева

Когато излезе Духа от бутилката

Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..

публикувано на 12.04.25 в 10:21

На гости в Писарово

Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..

публикувано на 12.04.25 в 09:25
Доц. Жана Попова

Доц. Жана Попова: Медиите специфично мълчат

Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Много е трудно. Първо, да кажа съболезнования на близките на това дете. Все пак има няколко основни правила. Много е хубаво тази снимка да се превърне в символ на една битка. От..

публикувано на 12.04.25 в 08:55
Никола Каравасилев

Приключение сред необятния космос в "Нощта на Юри"

Никола Каравасилев отправя покана за едно космическо парти на 15 април в клуб "Строежа".   Гостът в "Нашият ден" е един от най-успешните български учители по физика и астрономия, ръководител на няколко ученически отбора, които представят страната ни в различни международни състезания по физика и астрономия. Той ще бъде един от лекторите, които..

публикувано на 12.04.25 в 08:30