В нова видеопоредица тази есен публиката ще гледа 20 хумористични истории с популярни личности, посветени на Музея на хумора и сатирата, на Габрово и на карнавала в града. Кратките хумористични видеоистории се разпространяват в социалните канали на Музея, в платформите Facebook, Instagram и Youtube канала. Те ще могат да бъдат гледани и от широката публика благодарение и на медийното партньорство на БНР.
В проекта участват любими артисти: Любо Нейков, Стефан Вълдобрев, Мария Силвестър, Ненчо Илчев, Христо Гърбов, Мая Новоселска, Стефан Щерев, Дони, карикатуристът Чавдар Николов, режисьорите Теди Москов и Димитър Коцев-Шошо и др.
Проектът „Чувство за хумор” се реализира от Музея на хумора и сатирата в сътрудничество с журналиста Даниел Ненчев и платформата за изкуство и култура Plakat Kombinat, с подкрепата на Програма „Култура“ на Община Габрово.
А проектът „Ах, това Вариете” е онлайн архив, посветен на Експерименталния сатиричен вариететен театър в Габрово – емблематична институция, съществувала в периода 1985 - 1999 под един покрив с Дома на хумора и сатирата.
Архивът е достъпен за всички онлайн и дава възможност на публиката да проследи подробно историята на театъра, да получи информация за всяка играна пиеса и да се срещне отново с главните герои.
Сред художествените ръководители на театъра са именити личности като Николай Николаев, Вили Цанков, Сотир Майноловски и Николай Георгиев, а актьорския си прощъпулник на фамозната въртяща се сцена са направили Деница Шопова, Николай Кипчев, Нона Йотова, Къци Вапцаров, Пепа Попзлатева, Тео Елмазов. От по-младото поколение артисти, играли във Вариетето, са Орлин Павлов, Йоана Захариева и Стефан А. Щерев, а на гастрол са идвали звезди като група „Трик“, Никола Анастасов, Камелия Тодорова, Стефан Мавродиев и много други.
Архивът е достъпен на http://variete.humorhouse.bg/.
Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
За всичко това разказва Светлана Михайлова от Музея на хумора и сатирата в Габрово. Димитрина Кюркчиева разговаря с нея в „Артефир“.
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg