Не е тайна, че за част от гласоподавателите машинният вот е смущаващ. Трябва ли да се страхуваме от него и защо е важно да дадем гласа си в неделя?
Темата коментира в “Нашият ден“ Стоил Стоилов, член на Обществения съвет към ЦИК.
“Моят съвет към всички е да не се плашат от машините. От машината не удря ток, с нея се работи лесно, произвежда резултата бързо.
Човек трябва да влезе при машината с предварително решение за себе си. Сегашните избори, които идват, са две в едно. Ще получите карта, която изглежда като тази, с която теглите пари от банкомат, със същото чипче, което трябва да се постави внимателно с металната част нагоре в процепа, който свети с мигаща синя светлина.
За разлика от банкомата, който обикновено ви дърпа картата, тук ще трябва, като спре първия път, да натиснете малко, за да каже едно “щрак“. След това машината започва да си говори с вашата карта и през това време ще виждате едно бягащо слънце на екрана, когато то спре, ще се появи първата искана от вас декларация.
Машината ще ви зададе въпросите за кои избори искате да гласувате – дали за “две в едно“ или само за един от тези два избора. Когато направите този избор на втория екран ще се появи текст, за да го потвърдите. След вашия глас тя ще произведе и съответната разписка – една или две в зависимост от избора.
Обръщам се към младите избиратели със следното послание: ако на 18, 20 и 25 години не гласувате, пропорцията на дядовци и баби като мен, които ще отидат да гласуват, ще бъде по-голяма. И така ние, дядовците и бабите, ще пратим в парламента тези, които ни обещават по-високи пенсии, но точно вие, младите, ще трябва да изкарате тези пенсии. Ако правителството вземе заем, за да ни ги плати, вие ще трябва да го връщате.“
Чуйте Стоил Стоилов в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg