Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Русев е носител на Националната награда за скулптура „Акад. Иван Лазаров“

Снимка: ХГ „Владимир Димитров – Майстора“

Иван Русев е носител на Националната награда за скулптура „Акад. Иван Лазаров“. Тя му беше връчена на тържествена церемония в Художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил. 

Иван Русев е роден през 1954 година в гр. София.  През 1979 г. завършва НХА, специалност „Скулптура“ в класа на проф. Величко Минеков. Основният материал на неговите творби е камък. Негови творби се намират в множество галерии в България и чужбина като: Испания, Холандия, Австрия, Словакия, Мексико, Индия, Германия, Южна Корея, Франция, както и в престижни колекции: Германия – колекция „Петер Лудвиг“, Белгия – колекция „Юго Вутен“, колекция „Светлин Русев” – София и др.

Наградата е учредена през 1978-а и е връчвана до 1989 година. Тя се присъжда на един български скулптор за ярки постижения в областта на скулптурата през предходната година. През тази година наградата бе възстановена от организаторите Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ и Община Кюстендил.

След журиране бяха номинирани следните автори:

Проф. Борис Гондов
Проф. Васил Симитчиев
Проф. Емил Попов
Иван Русев
Акад. Крум Дамянов
Павел Койчев

Акад. Иван Лазаров (1889 – 1952) е виден български скулптор и художник, роден на 2 октомври 1889 г. в Карлово. Възпитаник на скулптора Жеко Спиридонов, Иван Лазаров специализира в Германия, след което се завръща в България. Той е преподавател по скулптура в Държавната художествена академия (1919 – 1952) и неин директор (1932 – 1935; 1937 – 1939; 1943 – 1945). Основател и пръв директор на Института за изобразителни изкуства при Българската академия на науките (1948 – 1952). Сред най-емблематичните творби на акад. Иван Лазаров са „Те победиха“, „На нож“, „Очакващи жени“, „Еснафи“, „Плачещи жени“, „Берон“ (бронзов бюст в Борисовата градина – София), паметник на гроба на Димчо Дебелянов (в Копривщица). През 1968 г. къщата и ателието на акад. Иван Лазаров са превърнати в музей.

Директорът на Кюстендилската художествена галерия "Владимир Димитров - Майстора" доц. Валентин Господинов сподели в "Артефир". Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – culture-mfa.bg и Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40