Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Русев е носител на Националната награда за скулптура „Акад. Иван Лазаров“

Снимка: ХГ „Владимир Димитров – Майстора“

Иван Русев е носител на Националната награда за скулптура „Акад. Иван Лазаров“. Тя му беше връчена на тържествена церемония в Художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил. 

Иван Русев е роден през 1954 година в гр. София.  През 1979 г. завършва НХА, специалност „Скулптура“ в класа на проф. Величко Минеков. Основният материал на неговите творби е камък. Негови творби се намират в множество галерии в България и чужбина като: Испания, Холандия, Австрия, Словакия, Мексико, Индия, Германия, Южна Корея, Франция, както и в престижни колекции: Германия – колекция „Петер Лудвиг“, Белгия – колекция „Юго Вутен“, колекция „Светлин Русев” – София и др.

Наградата е учредена през 1978-а и е връчвана до 1989 година. Тя се присъжда на един български скулптор за ярки постижения в областта на скулптурата през предходната година. През тази година наградата бе възстановена от организаторите Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ и Община Кюстендил.

След журиране бяха номинирани следните автори:

Проф. Борис Гондов
Проф. Васил Симитчиев
Проф. Емил Попов
Иван Русев
Акад. Крум Дамянов
Павел Койчев

Акад. Иван Лазаров (1889 – 1952) е виден български скулптор и художник, роден на 2 октомври 1889 г. в Карлово. Възпитаник на скулптора Жеко Спиридонов, Иван Лазаров специализира в Германия, след което се завръща в България. Той е преподавател по скулптура в Държавната художествена академия (1919 – 1952) и неин директор (1932 – 1935; 1937 – 1939; 1943 – 1945). Основател и пръв директор на Института за изобразителни изкуства при Българската академия на науките (1948 – 1952). Сред най-емблематичните творби на акад. Иван Лазаров са „Те победиха“, „На нож“, „Очакващи жени“, „Еснафи“, „Плачещи жени“, „Берон“ (бронзов бюст в Борисовата градина – София), паметник на гроба на Димчо Дебелянов (в Копривщица). През 1968 г. къщата и ателието на акад. Иван Лазаров са превърнати в музей.

Директорът на Кюстендилската художествена галерия "Владимир Димитров - Майстора" доц. Валентин Господинов сподели в "Артефир". Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – culture-mfa.bg и Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18
Цанко Дюстабанов

Цанко Дюстабанов и пътят към безсмъртието

Днес от габровския квартал "Нова махала" потегли 23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" . В "Нашият ден" чуваме думи за събитието, както и за личността на големия габровец, участник в Априлското въстание, Цанко Дюстабанов, от Милка Караджова , организатор и планински водач. Цанко Дюстабанов несъмнено е един от..

публикувано на 19.07.24 в 12:18
Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Левски е този, който учи българите да пишат с дела

Ден след 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски в "Нашият ден" разговаряме с писателката Здравка Евтимова – за необходимостта от светлия облик на Дякона. Дядото на Евтимова кръщава баща ѝ с името на Левски, за да расте в бедната му къща един смел, свестен човек – такъв, който държи на дома, на родната земя и на думата си. "..

публикувано на 19.07.24 в 10:27
Атанас Карадечев

Скулпторът Атанас Карадечев, който извайва образа на Апостола

С нежна решителност и дълбока вяра скулпторът Атанас Карадечев извайва образа на Апостола, побиращ в себе си душата на българския народ. По повод 187 години от рождението на Васил Левски в пловдивското с. Марково бе открит поредният паметник, дело на Карадечев . Скулпторът гостува в "Нашият ден", за да сподели своето усещане за смисъл и..

публикувано на 19.07.24 в 09:55

Франсоа Артог за времето и неговите кризи

Франсоа Артог нарича книгата си "есе по концептуална история", а основната нишка в него е "режимът на историчност", чиято цел винаги е била (по думите му) да осветлява кризите на времето, т. е. онези моменти, в които ориентирите се разлюляват и настъпва дезориентация, когато се объркват начините на съчленяване на минало, настояще и бъдеще. Както..

публикувано на 19.07.24 в 08:45