Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петко Ковачев: Петков и Василев носят риска на възторжените аматьори

| обновено на 15.11.21 в 14:01
Асен Василев и Кирил Петков
Снимка: БГНЕС

“За първи път от 1990 г. съвсем съзнателно не гласувах. “ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Петко Ковачев, изпълнителен директор на Института за зелена политика.

До последно бях решил да гласувам. Конкретният повод, заради който не гласувах, беше един пост на Елисавета Белобрадова, която тръгна да възвеличава Луканов и Хайтов и техните истории в началото на прехода. Това мина всички червени линии, но това е поводът. Причината е доста по-дълбока.

Злото вече е известно. Злото има име – и партийно, и дори някъде персонално, но това, което идва, виждам го от доста време, е не само неясно, но в частта му на “Демократична България“ е и опит да се повтарят старите грешки. Имам предвид лидерските щения и това, че ДБ така и не стана обща политическа коалиция, която да работи общо и да постига цели. Виждам как се трупат грешки под булото на празни оправдания.

ПП

Също така е неясен и другият политически субект, който взриви изборите, там виждам другия риск. В момента мога да кажа, че и Кирил Петков, и Асен Василев, с които имах възможност по различен повод да работя, че в момента носят риска на възторжените аматьори в политиката.

Те са в много голям риск от кой ли не от българските играчи, стари тарикати, да им подпъхват и хора, и решения. Много бързо трябва да осъзнаят този риск, ако искат да напредват.

По-голямото зло

Корупцията е огромна и институциите не работят, но това неработене не е само заради корупция и политически страх, каквито има, но и заради това, че ни управляват неуки хора.

Тези, които искат да променят нещата в управлението, не трябва да мислят само за съдебна реформа и как ще се пребори корупцията. Тези, които поемат, ако поемат управлението след тези избори, защото има риск напролет пак да има избори, ще трябва да започнат почти отначало.

Чуйте Петко Ковачев в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ако имах едно училище

Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..

публикувано на 12.11.24 в 15:44

Основателят на "Сайт Граунд Уеб Хостинг Къмпани" е първият носител на годишната награда на BESCO

На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..

обновено на 12.11.24 в 13:10
Георги Господинов

Георги Господинов с ново голямо отличие в деня на връчването на наградата "Букър"

Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..

обновено на 12.11.24 в 12:17

Изложба откроява обществените противоречия около ТЕЦ "Марица - изток 2"

Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..

публикувано на 12.11.24 в 11:33

Младежки пленер "Есенен вятър" – изкуство и есенна магия в Смоличано

В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..

обновено на 12.11.24 в 10:55