“За първи път от 1990 г. съвсем съзнателно не гласувах. “ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Петко Ковачев, изпълнителен директор на Института за зелена политика.
До последно бях решил да гласувам. Конкретният повод, заради който не гласувах, беше един пост на Елисавета Белобрадова, която тръгна да възвеличава Луканов и Хайтов и техните истории в началото на прехода. Това мина всички червени линии, но това е поводът. Причината е доста по-дълбока.
Злото вече е известно. Злото има име – и партийно, и дори някъде персонално, но това, което идва, виждам го от доста време, е не само неясно, но в частта му на “Демократична България“ е и опит да се повтарят старите грешки. Имам предвид лидерските щения и това, че ДБ така и не стана обща политическа коалиция, която да работи общо и да постига цели. Виждам как се трупат грешки под булото на празни оправдания.
ПП
Също така е неясен и другият политически субект, който взриви изборите, там виждам другия риск. В момента мога да кажа, че и Кирил Петков, и Асен Василев, с които имах възможност по различен повод да работя, че в момента носят риска на възторжените аматьори в политиката.
Те са в много голям риск от кой ли не от българските играчи, стари тарикати, да им подпъхват и хора, и решения. Много бързо трябва да осъзнаят този риск, ако искат да напредват.
По-голямото зло
Корупцията е огромна и институциите не работят, но това неработене не е само заради корупция и политически страх, каквито има, но и заради това, че ни управляват неуки хора.
Тези, които искат да променят нещата в управлението, не трябва да мислят само за съдебна реформа и как ще се пребори корупцията. Тези, които поемат, ако поемат управлението след тези избори, защото има риск напролет пак да има избори, ще трябва да започнат почти отначало.
Чуйте Петко Ковачев в звуковия файл.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg