Започва вторият ден на Световната седмица по предприемачество, която стартира на 16 ноември и се чества от 2007 г. по инициатива на Глобалната мрежа за предприемачество.
Защо е важен предприемаческият дух и култура?
Темата коментира в “Нашият ден“ Милена Стойчева, изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт България.
“Смятаме, че предприемаческото мислене е в основата на развитието на една култура и поведение в обществото, което е свързано с активна позиция и желание да предприема действия и да има градивна функция.
Това е част от причината да настояваме да развиваме още от ранна детска възраст този вид образование и начин на мислене. Виждаме, че напоследък това е нещото, което определя и различието в развитието на държавите и обществата.
В днешното време, което се променя много бързо, е важно човек да бъде гъвкав, да се адаптира добре и да взима бързо решения. Важно е и да има креативен подход в различни кризисни ситуации. Това е нещо, което отличава предприемачите от другите хора.
В основната мисия на нашата организация е развиване на предприемаческата култура. Когато започнахме нашата работа, това беше непозната област, но беше свързана и с негативно отношение. Може би беше нещо, на което не се гледаше с добро око.
Не беше лесно да се работи в такава среда, защото беше свързано първо с разбиване на тази стена от негативизъм. Предприемач в разбиранията на хората тогава беше човек, който се опитва да хитрува. Като цяло предприемачество беше дори мръсна дума.
Новото време изисква такъв вид реакция от хората - да бъдат бързи във взимането на решения и да имат способността да виждат и да откриват възможностите и да ги развиват. Това може би е в природата на предприемача.
В нашите проучвания виждаме, че предприемачеството като нагласа е доста близо до човешката природа. Всеки един от нас има нагласа да иска да прави нещо, което е смислено и в полза на другите. Това е и нещото, което предприемачът прави в обществото.
Чуйте Милена Стойчева в звуковия файл.
Снимки: www.jabulgaria.org, Pixabay
Милена Стойчева е предприемач, изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт България и гостуващ професор по иновации и предприемачество към Европейския институт за иновации и технологии.
Нейната мисия е да популяризира ползите от предприемаческото образование сред обществото, да подкрепя младите хора да развиват талантите си и сами да градят своето бъдеще.
Тя има повече от 20 години опит в международни организации и компании. Била е председател на Глобалния съвет на страните-членки на Джуниър Ачийвмънт Уърлдуайд (JA Worldwide) и старши експерт на тема висше образование към Джуниър Ачийвмънт Европа. Съосновател е на дъщерната компания на JA - The Edge.
Милена Стойчева е първият Декан по студентски въпроси на Американския университет в България. В допълнение на редица собствени начинания, тя е ключова фигура в групата по предприемачество и наука на образователния екип на Intel, Европа.
Работила е за кратко като журналист в телевизия AP, била е ментор и треньор в различни обучителни програми по бизнес развитие и технологично предприемачество. Има дипломи от български и европейски университети.
23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..
На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg