Започва вторият ден на Световната седмица по предприемачество, която стартира на 16 ноември и се чества от 2007 г. по инициатива на Глобалната мрежа за предприемачество.
Защо е важен предприемаческият дух и култура?
Темата коментира в “Нашият ден“ Милена Стойчева, изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт България.
“Смятаме, че предприемаческото мислене е в основата на развитието на една култура и поведение в обществото, което е свързано с активна позиция и желание да предприема действия и да има градивна функция.
Това е част от причината да настояваме да развиваме още от ранна детска възраст този вид образование и начин на мислене. Виждаме, че напоследък това е нещото, което определя и различието в развитието на държавите и обществата.
В днешното време, което се променя много бързо, е важно човек да бъде гъвкав, да се адаптира добре и да взима бързо решения. Важно е и да има креативен подход в различни кризисни ситуации. Това е нещо, което отличава предприемачите от другите хора.
В основната мисия на нашата организация е развиване на предприемаческата култура. Когато започнахме нашата работа, това беше непозната област, но беше свързана и с негативно отношение. Може би беше нещо, на което не се гледаше с добро око.
Не беше лесно да се работи в такава среда, защото беше свързано първо с разбиване на тази стена от негативизъм. Предприемач в разбиранията на хората тогава беше човек, който се опитва да хитрува. Като цяло предприемачество беше дори мръсна дума.
Новото време изисква такъв вид реакция от хората - да бъдат бързи във взимането на решения и да имат способността да виждат и да откриват възможностите и да ги развиват. Това може би е в природата на предприемача.
В нашите проучвания виждаме, че предприемачеството като нагласа е доста близо до човешката природа. Всеки един от нас има нагласа да иска да прави нещо, което е смислено и в полза на другите. Това е и нещото, което предприемачът прави в обществото.
Чуйте Милена Стойчева в звуковия файл.
Снимки: www.jabulgaria.org, Pixabay
Милена Стойчева е предприемач, изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт България и гостуващ професор по иновации и предприемачество към Европейския институт за иновации и технологии.
Нейната мисия е да популяризира ползите от предприемаческото образование сред обществото, да подкрепя младите хора да развиват талантите си и сами да градят своето бъдеще.
Тя има повече от 20 години опит в международни организации и компании. Била е председател на Глобалния съвет на страните-членки на Джуниър Ачийвмънт Уърлдуайд (JA Worldwide) и старши експерт на тема висше образование към Джуниър Ачийвмънт Европа. Съосновател е на дъщерната компания на JA - The Edge.
Милена Стойчева е първият Декан по студентски въпроси на Американския университет в България. В допълнение на редица собствени начинания, тя е ключова фигура в групата по предприемачество и наука на образователния екип на Intel, Европа.
Работила е за кратко като журналист в телевизия AP, била е ментор и треньор в различни обучителни програми по бизнес развитие и технологично предприемачество. Има дипломи от български и европейски университети.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg