Утрешният 18 ноември 2019 г. е обявен за Европейски ден на осведомеността относно антибиотиците. Това е една инициатива на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) от 2008 г. Тази кампания се провежда и под егидата на СЗО с участието и на САЩ, и на редица неевропейски страни по целия свят.
През 2021 г. Европейският ден на антибиотиците отново ще бъде кулминацията на Световната седмица за разумна употреба на антибиотиците (15-21 ноември).
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Георги Момеков, преподавател в катедра “Фармакология, фармакотерапия и токсикология“ при Фармацевтичния факултет на МУ.
Кога да очакваме в аптеките антивирусно хапче за лечение на Covid-19
“Това е въпрос, на който дори на европейски ниво никой не може да отговори в момента. Но тези лекарства ще бъдат доста скъпи. Освен това желанието за тях няма да е само в България и можем да сме сигурни, че милиарди дози няма да се произведат през първата година. Достъпът няма да е много широк, те по-скоро ще бъдат с някакъв ограничителен режим по чисто продоволствени причини. Оказва се, че този медикамент намалява 90% риска да попаднеш в болница или да загубиш живота си.
В проучването препаратът ще се тества и за профилактика – дали ще предпазва от болест при човек, попаднал в контакт. На този етап е важно, че това е един от медикаментите, които ще влязат в арсенала за борба с инфекцията. Той атакува специфичен за този вирус ензим, една протеаза, необходима за нормалния жизнен цикъл на SARS-CoV-2, а втората съставка ритонавир е сложена вътре, защото забавя метаболизма в нашето тяло на основния компонент и по този начин вместо да се взима 4-5 пъти на ден ритонавир позволява пациентите да го пият само два пъти дневно.
Covid-19 е многолика болест и протича в няколко фази. Така, че лекарствата имат място от най-ранната фаза на болестта, както всички противовирусни.
Вече имаме разрешено за употреба противовирусно лекарство – Ремдесивир, но то е инжекционно и няма как да се използва вкъщи. Имаме и една комбинация от две антитела, която хваща вируса и го инактивира, но тя също е за сравнително ранен старт.
Кортикостероиди
Всички мащабни клинични проучвания показаха, че кортикостероидите се използват при хоспитализиран човек, който има нужда от кислород. Терапиите вкъщи не са добра идея, защото ще пълнят болниците с пациенти с Covid, които са усложнени. Кортикостероидите не е за домашно лечение.
Иначе в тежката фаза имаме три лекарства, за които в момента се разглежда подадено разрешение за употреба.
Протоколът за лечение на SARS-CoV-2 в целия свят е един и същ. Няма много лекарства за лечение, когато пациентът попадне в болница, получава Ремдесивир в ранна фаза, ако е попаднал по-късно ще получава кортикостероиди или по-мощни средства.
Covid-19 не е болест, която изведнъж налага да пием 200 лекарства, както се случва по препоръки, четени в интернет. Рутинното пиене на антибиотици е безсмислено, то се прави само при анализ и при взимане на решение.
Антибиотичната резистентност
България не е шампионът на антибиотиците. Най-много антибиотици се предписват в Южна Европа – Гърция и Кипър. Но тези залитания към Азитромицин и към флуорираните хинолони ще доведе до това, че ние няма да можем да ги използваме след една-две години за лечението на болестите, за които сега вършат работа, защото бактериите се делят изключително бързо и когато в тялото им възникне “щастлива мутация“, която ги прави устойчиви на някакъв антибиотик, тя бързо се закрепя в тяхното потомство. Антибиотиците трябва да се използват много разумно. Самолечението трябва да бъде ограничено до пиене на течности и до прием на симптоматични средства за подобряване на общото състояние.
Полипрагмазия можем да наречем използването на много лекарства, когато не е рационално. Ако един човек има няколко заболявания, вероятно ще си тръгва от аптеката с десетина лекарства и това ще е оправдано. Когато обаче човек прочете Covid протокол от 20 неща, от които половината са хранителни добавки като тиквени семки и всякакви безумия…Когато нещо ни звучи глупаво, то вероятно е глупаво. Няма заболяване, което да изисква едновременно да се приемат 20 лекарства.
Повече за развитието на лечението с моноклоналните антитела и какво да направим непосредствено след положителен бърз тест за Covid-19 можете да чуете от разговора в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg