Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

85 години от рождението на Стефан Траянов

Стефан ТраяновСтефан Траянов – български чембалист, пианист, органист и композитор, е ярък пример за творец, отдал цялата си енергия и живот на голямото изкуство. И ако в днешното динамично време думи като „уникален“ и „изключителен“ сякаш до голяма степен са изгубили своето съдържание, за него тези определения важат с пълна сила, а за личността и делото му може да се говори много. В края на 2021 г. българската музикална общественост отбелязва 85 години от рождението на Стефан Траянов и 25 години от края на земния му път.

Музикантът е роден на 1 ноември – Деня на народните будители, през 1936 г. в семейство с богати традиции в областта на културата и изкуството. Негов чичо е българският поет-символист Теодор Траянов, баща му също е публицист, поет и литературен критик, а майка му е потомка на рода на Стоян Михайловски. След като завършва с отличие Музикалното училище, Траянов се дипломира в Музикалната академия в класа на голямата клавирна педагожка Мара Петкова. Още като студент той основава камерен оркестър, с който изпълнява приоритетно музиката на един от любимите си композитори – Йохан Себастиан Бах. След време Стефан Траянов става член на престижните международни Бахови дружества в Лайпциг и Хановер.

Интересът и любовта му към музиката на старите майстори и свързаните с нея инструменти като чембалото и органа го отвеждат в Академията за музикални изкуства в Прага, където специализира чембало, орган и пиано съответно при професорите Сузана Ружичкова, Иржи Райнбергер и Франтишек Раух.

След завръщането си в България Траянов преподава в НМУ „Любомир Пипков“ и НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Той е и един от създателите на Средното музикално училище в град Плевен. Участва активно в концертния живот на страната и се утвърждава като авторитетен и задълбочен интерпретатор на старинна музика.

Своеобразен венец в творческия летопис на Стефан Траянов е участието му в прочутия квартет „Еолина“. Музикантът е един от основателите на този състав през 1969 г. „Еолина“ бързо се утвърждава като интересен и специфичен по рода си камерен ансамбъл както в България, така и в много страни по света. За основните насоки в работата си в квартет „Еолина“ и подбора на репертоара, Стефан Траянов споделя:

Стефан Траянов напуска земния свят на 1 октомври 1996 г. – само месец преди да отбележи своя 60-годишен юбилей, като оставя редица записи като солов изпълнител, както и аранжименти на музика от различни автори и епохи, направени специално за любимия квартет „Еолина“, в който той музицира до смъртта си.

Част от това богато музикално наследство ще звучи в предаването „Български изпълнители“ на 19 ноември от 23 часа – Концерт за пиано и оркестър във фа минор от Бах, Соната в до минор от Джовани Батиста Фонтани и Соната от Бенцион Елиезер в изпълнение на Стефан Траянов като солов интерпретатор, а в изпълнение на квартет „Еолина“ – творби от Иржи Мелцелиус, Клод Дебюси, Николай Римски-Корсаков и Франц Шуберт в аранжимент на Стефан Траянов.

Снимки: архив на Мария Вълчанова

ВИЖТЕ ОЩЕ

Вечер с вокалното майсторство на Райна Кабаиванска

В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен отпечатък с интерпретациите си на знакови образи от оперната литература. Дълбоките емоционални превъплъщения, които раздава от сцената намират отклик в уважението и любовта, които публиката ѝ..

публикувано на 21.12.24 в 07:55

"Франческа да Римини", опера в четири действия от Рикардо Дзандонай

Либрето: Тито Рикорди, по едноименната пиеса на Габриеле Д`Анунцио Действащи лица: • Франческа да Римини – сопран • Паоло – тенор • Джовани (Джанчиотто) – баритон • Малатестино – тенор • Остазио – бас • Самаритана – мецосопран • Бианкофорте – мецосопран • Смарагди – мецосопран • Адонела – сопран • Гарсенда • Алтикиара • Сер Толдо • Трубадур •..

публикувано на 20.12.24 в 15:10

"Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилеа, опера в четири действия

Музика: Франческо Чилеа По пиесата на Йожен Скриб и Ернест Льогуве Либрето: Артуро Колаути Първо представление: 6 ноември 1902 г. в Театро Лирико, Милано. Действащи лица: • Адриана Лекуврьор – сопран • Маурицио – тенор • Принц ди Буйон – бас • Принцеса ди Буйон – мецосопран • Мишоне – баритон • Кино – бас •..

публикувано на 19.12.24 в 13:25
Пол-Рони Ейнджъл

Рокендрол легендата Пол-Рони Ейнджъл за първи път в България

Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия) неговият малко по-млад, но далеч по-чакан у нас братовчед (в червено-черни, а не в червено-бели одежди - съвсем като за пораснали непослушни деца) Пол Рони-Ейнджъл . Фронтменът на..

публикувано на 18.12.24 в 18:52
Владимир Кираджиев

Радиосимфониците изпращат 2024 година с музика на Гершуин

На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..

публикувано на 17.12.24 в 11:50