Какво предизвика кризата между Полша и Беларус, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Йордан Цалов, разследващ анализатор в сайта Bellingcat.
Защо започна конфликтът
„Причината може лесно да се открие, ако погледнем какво се случи в света през изтеклите години. Май месец тази година Испания имаше конфликт с Мароко и Мароко в този момент прекрати да опазва границите си от миграционен натиск към Испания. Преди това Турция, когато имаше проблеми с България, още по времето на Бойко Борисов, който посредничеше между ЕС и Турция, отново се повтори сценарият с мигрантския натиск. Сега същото прави Лукашенко, разбира се, заради санкциите от ЕС към Беларус, защото затвърждава авторитарния си режим, както и че ЕС не признава изборите му. Тоест тук истинският проблем е, че на ЕС до такава степен му липсва външна политика и геополитическа тежест, че когато някоя от съседните му държави реши, че има проблем с ЕС, веднага започва да му извива ръцете с мигрантска или енергийна криза.“
Полша – слабо място на ЕС
„Всички държави от Вишеградската четворка заемат странна позиция, в която те хем са остри критици на ЕС, но те са и в най-слаба и зависима позиция, ако ЕС не съществува. Защото без ЕС натискът и извиването на ръце от страна на Русия и други държави да влияят върху тях ще се увеличи още повече. А те са може би най-големите виновници ЕС да няма добра външна политика, да няма решение на мигрантския проблем и благодарение на тяхното поведение всеки извива ръце на ЕС, когато му е удобно.“
Участието на Русия
„Русия отрече, но Русия отрича почти винаги всичко. Вероятно има някакво одобрение на действията на Лукашенко от страна на Русия, но ние не можем да знаем. Аз лично разглеждам Лукашенко като версия на Ким Чен Мун – той може да си отвърже ръцете и да прави каквото си иска, но в случая на Лукашенко, той трябва да се съобразява с големия си брат Русия, както Ким Чен Мун трябва да се съобразява с Китай. Но само се замислете, тези мигранти не са стигнали до Беларус по естествен път, а са взети със самолети от страни от Близкия изток, докарани до Беларус, и сега атакуват границата с Полша. Това е като от някаква комедия – имаш проблеми с ЕС и си викаш малко емигранти и ги пращаш на границата да щурмуват Полша.
За съжаление всички конфликти, които светът и Западът не успяха да разрешат за последните две десетилетия, като започнем от Близкия изток и стигнем до сегашното надигане на Русия и авторитаризма, всички тези неразрешени конфликти един по един започнаха да се навързват и се превръщат в системен проблем.“
Защо сега
„Докато Северен поток беше с неясна съдба, по някакъв начин и Лукашенко, и Путин не желаеха да правят такива абсурдни действия. Но когато "Северен поток" 2 вече е свършен факт, Ангела Меркел се оттегля, те вече свободно показват своя размах. Нямам съмнение, че скоро ще видим и Путин как ще покаже своя размах. Но ЕС сам си е виновен, защото, когато поддържаш такива режими и се приема, че ако те те натиснат, ти ще отстъпиш, или ще кажеш, че бизнесът е нещо различно от геополитиката, и завършваш проектите им, то това извиване на ръце ще продължава.“
Чуйте повече в звуковия файл.
"Прогледай, твоята вяра те спаси", казва Господ Иисус Христос на един нещастен слепец в евангелското четиво, посветено на йерихонския слепец. Когато Христос призовава Йерихонския слепец при Себе си, Той го пита: "какво искаш да ти сторя?"... И той отвърнал: "дай ми да прогледам!" Той съзнава своята телесна слепота, а ние в по-голямата си част не..
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не..
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg