Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Цалов: Неразрешените конфликти на Запада днес се превръщат в системен проблем

| обновено на 20.11.21 в 09:51
Границата между Полша и Беларус в района на Гродно, 8 ноември 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво предизвика кризата между Полша и Беларус, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Йордан Цалов, разследващ анализатор в сайта Bellingcat.

Защо започна конфликтът

„Причината може лесно да се открие, ако погледнем какво се случи в света през изтеклите години. Май месец тази година Испания имаше конфликт с Мароко и Мароко в този момент прекрати да опазва границите си от миграционен натиск към Испания. Преди това Турция, когато имаше проблеми с България, още по времето на Бойко Борисов, който посредничеше между ЕС и Турция, отново се повтори сценарият с мигрантския натиск. Сега същото прави Лукашенко, разбира се, заради санкциите от ЕС към Беларус, защото затвърждава авторитарния си режим, както и че ЕС не признава изборите му. Тоест тук истинският проблем е, че на ЕС до такава степен му липсва външна политика и геополитическа тежест, че когато някоя от съседните му държави реши, че има проблем с ЕС, веднага започва да му извива ръцете с мигрантска или енергийна криза.“

Полша – слабо място на ЕС

„Всички държави от Вишеградската четворка заемат странна позиция, в която те хем са остри критици на ЕС, но те са и в най-слаба и зависима позиция, ако ЕС не съществува. Защото без ЕС натискът и извиването на ръце от страна на Русия и други държави да влияят върху тях ще се увеличи още повече. А те са може би най-големите виновници ЕС да няма добра външна политика, да няма решение на мигрантския проблем и благодарение на тяхното поведение всеки извива ръце на ЕС, когато му е удобно.“

Участието на Русия

„Русия отрече, но Русия отрича почти винаги всичко. Вероятно има някакво одобрение на действията на Лукашенко от страна на Русия, но ние не можем да знаем. Аз лично разглеждам Лукашенко като версия на Ким Чен Мун – той може да си отвърже ръцете и да прави каквото си иска, но в случая на Лукашенко, той трябва да се съобразява с големия си брат Русия, както Ким Чен Мун трябва да се съобразява с Китай. Но само се замислете, тези мигранти не са стигнали до Беларус по естествен път, а са взети със самолети от страни от Близкия изток, докарани до Беларус, и сега атакуват границата с Полша. Това е като от някаква комедия – имаш проблеми с ЕС и си викаш малко емигранти и ги пращаш на границата да щурмуват Полша.

За съжаление всички конфликти, които светът и Западът не успяха да разрешат за последните две десетилетия, като започнем от Близкия изток и стигнем до сегашното надигане на Русия и авторитаризма, всички тези неразрешени конфликти един по един започнаха да се навързват и се превръщат в системен проблем.“

Защо сега

„Докато Северен поток беше с неясна съдба, по някакъв начин и Лукашенко, и Путин не желаеха да правят такива абсурдни действия. Но когато "Северен поток" 2 вече е свършен факт, Ангела Меркел се оттегля, те вече свободно показват своя размах. Нямам съмнение, че скоро ще видим и Путин как ще покаже своя размах. Но ЕС сам си е виновен, защото, когато поддържаш такива режими и се приема, че ако те те натиснат, ти ще отстъпиш, или ще кажеш, че бизнесът е нещо различно от геополитиката, и завършваш проектите им, то това извиване на ръце ще продължава.“

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15