Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

400 години от рождението на Пимен Зографски – как съхраняваме наследството

| обновено на 22.11.21 в 13:20
Снимка: БНТ

През 2021 г. се навършват 400 години от успението на Св. Пимен Зографски. Какво е стигнало до нас и какво трябва трябва да знаем за неговото житие?

Това, което знаем за него, е, че е софиянец, пребивавал е повече от 40 години като монах на Света Гора. След това се връща и успява да построи около 300 църкви. Собственоръчно ги е украсявал със стенописи. Между тях са Черепишкият и Суходолският манастир.

Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Тодоров, филолог и богослов. Той прави редица проучвания и изследвания за житието на Св. Пимен Зографски. Работи по тази тема от 1996 г. Негова е книгата “Равноапостолът Св. Пимен Зографски: Дълбокото възраждане на България“.

“Св. Пимен е бил чудотворец приживе и самият му живот е едно чудо. Няма друг случай в историята на църквата на мисионер и проповедник, който да успее да въздигне 300 храма и 15 манастира. Имаме пълно основание да го наричаме равноапостол.

Той е духовен строител. Въздига храмовете с проповед и слово. Минава в селото, проповядва и хората по местата си въздигат храмовете под неговото ръководство. Той, като пастир, началник и ръководител, ги е въздигнал, а не като изпълнител. Той е бил главата на едно огромно движение, което спокойно можем да наречем едно Възраждане. Той е показвал на хората какво да се прави, давал е личен пример, но най-вече ги е вдъхновявал.

Опитал съм се да посетя всички места, в които се смята, че Св. Пимен е бил – в няколко страни. Това, което ми прави най-силно впечатление, за съжаление е отрицателно и печално. Това е немарливостта, която проявяваме към нашето наследство, а после се оплакваме колко бедно е то в сравнение с това на другите народи."

Чуйте Георги Тодоров в звуковия файл.



Преди дни с тържествен водосвет църковното настоятелство при новостроящия се храм "Св. Пимен Зографски" в район “Изгрев“, отбеляза 400 г. от успението на Свети Преподобен Пимен Зографски.

Темата коментира в “Нашият ден“ Борислав Пелов, инициатор за учредяване на Църковно настоятелство „Свети Пимен Зографски”.

Докъде е стигнал строежът на храма?

“Успяхме да направи грубия строеж на храма. Това включва издигане на конструкцията. Преди десетина дена успяхме да направим канализацията. За другата част очакваме също одобрение на проекта и разрешение за строеж.

В проекта е заложено да бъде създадено неделно училище. Трябва да направим библиотека. Искаме да помагаме на деца и възрастни, които искат да научат повече за религията и на други, които искат да рисуват икони. Добре би било, ако можем да направим някаква кухня за хора, които се нуждаят от нашата помощ."

Чуйте Борислав Пелов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Високо във въздуха: вълнуващо пътешествие с хвърчила на "Топлофест"

Ежегодният фестивал "Топлофест" на РЦСИ "Топлоцентрала" на 13 и 14 юли (събота и неделя) ще представи богата програма с творчески работилници за изработване и управление на хвърчила, които ще разкрият тайните на летенето за малки и големи. В събитието със специалното участие на Международния фестивал на хвърчилата Via Pontika Kite Fest..

публикувано на 11.07.24 в 08:05

58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари

Завърши 58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари. От 1956 г. Карлови Вари е сертифициран с най-високата А категория сред филмовите кинофоруми. От 1994 г. Карлови Вари коренно промени облика си благодарение на актьора Иржи Бартошка (президент) и авторитетната кинокритичка Ева Заоралова (1932-2022), художествен директор). Вече 30 години..

публикувано на 10.07.24 в 17:25

Албена Тодорова, която пише с неудобство и нежност за своя град

"Литературните маршрути" са специално създадените от фондация "Прочети София" градски турове, водени от писатели, поети и изследователи. Днес поетесата Албена Тодорова ще заведе участниците в "кухнята на писането“, за да надникнат в творческия процес на писатели като Йордан Йовков, Елисавета Багряна, Атанас Далчев. За предстоящия днес в..

публикувано на 10.07.24 в 12:16

"Родопи филм фест" призовава: "Слушай музиката!"

Ден преди откриването на IV Международен документален "Родопи филм фест" (RIFE) в Смолян (11-14 юли) в "Нашият ден" разговаряме с Илина Перянова , режисьор и програматор на фестивала. Тазгодишното издание на "Родопи филм фест" поставя на фокус музиката в нейните вълнуващи кинопроявления под мотото "Слушай музиката!".  "Светът е..

публикувано на 10.07.24 в 11:14

Фотографска изложба на актрисата Джесика Ланг в България

Прочутата кино и театрална актриса Джесика Ланг, носителка на две награди "Оскар" ("Тутси“ 1983 –поддържаща роля, "Синьо небе“ 1995 – най-добра актриса), в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф.  Първата по рода си нейна ретроспектива в България е в рамките на платформата "Майстори на фотографията" и включва..

публикувано на 10.07.24 в 11:03