Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация „Златно ключе“ празнува 30-годишен юбилей

Снимка: фондация „Златно ключе“

Фондация „Златно ключе" се обединява в името на достигането на изкуството до децата. През ноември тя отбелязва своя 30-годишен юбилей. Учредители на фондацията са преподавателят по технология на куклен театър в НАТФИЗ и основоположник на водния куклен театър в Европа доц. Мирослав Цветанов и актрисата и режисьор Роза Николова, които заедно с художника Диляна Николова през 1991 г. създават фондацията.

„Златно ключе" се превръща в една от първите 3 фондации, регистрирани в България тогава. Роза и Мирослав са основатели и на Малък куклен театър Слон, с чиито представления вълнуват и малки и големи в столицата и по света. Скоро екипът на фондация "Златно ключе" ще открие театър в Ескишехир Турция, където до момента не е съществувал куклен театър. А в рамките на европейския проект „Куклите на стария град“ в Ескишехир актрисата и режисьор Роза Николова и доц. д-р Мирослав Цветанов проведоха майсторски клас на тема „Еволюция на куклите“.

„Дори ние не забелязахме, че са изминали 30 години, създадохме я по повод желанието ни да има професионално училище за театър, направихме една от първите школи за театър и кино тогава. Нейни възпитаници сега са по столичните театри по света. Златно ключе идва от това златно ключе, с което Буратино отключва приказният свят, който се крие зад един тапет зад огнището и там се пренасяме всички ние. В Турция запознахме хората с 12-те основни вида кукли и подготвихме и уоркшоп за куклите от хартия. Това е европейска програма. В първите два дни от майсторския клас, запознавахме с различните видове кукли, и после как тези кукли се появяват на сцена и могат да създадат нов свят за зрителя.“

На честването ще се връчи наградата „Златен слон“ за принос и утвърждаване на авторитета на кукления театър. 

Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки – Малък куклен театър Слон и фондация „Златно ключе“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36