Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са наградените от тазгодишното издание “Малки Поетики“

“Малки Поетики“ е фестивал, организиран от Студентско читалище "Св. Климент Охридски" и инспириран от Международния фестивал "София: Поетики". Необходимостта от нови лица на българската литературна, музикална и артсцена провокира екипа на фестивала да търси начини за откриването и популяризирането им. С „Малки Поетики“ се подава ръка на талантливите ученици, въвеждайки ги в света на литературата, музиката и визуалните изкуства. Организатори на фестивала са и представителите на вестник „Еволюция“.

Най-новият брой на вестник “Еволюция” е с тема “Това, което остава”. В него можете да намерите поезия от Антонина Георгиева, Иван Методиев, Георги Гаврилов и други. В броя можете да откриете и непревеждан досега откъс от гръцкия Нобелов лауреат Одисеас Елитис с визуалните похвати на илюстраторката на броя Елина Иванова. Интервюто на Гери Турийска за нейната “Пощенска кутия за приказки” също е интересно четиво. 

Можете да видите повече за всичко това на премиерата на броя, която ще се състои на 3-ти декември 2021 в пространството „Мисия“ 23.

Жури в състав от Румен Баросов – поет и писател, председател на Студентско читалище Св. Климент Охридски; Атанас Звездинов – поет, преводач, журналист; Ясен Атанасов – писател, културолог и журналист, директор на фестивала "София: Поетики"; Ивайло Кицов – музикален критик и журналист, главен редактор на списание "Ритъм"; Павел Стойчев – музикант и композитор; Данаил Алексиев – художник, дизайнер на фестивала "София: Поетики".

Наградените с Grand Prix на фестивала по категории са:

Литература: Божана Славкова

Кино: Дина Николова

Дигитални рисунки и колажи: Дара Трайчева

Изобразителни Изкуства: Адриана Цветкова

Фотография: Самуил Младенов


Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки – вестник “Еволюция” 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20