Културните войни съществуват още от предмедийното време – казва проф. Димов – една от посоките на тези културни войни е тази, която се раздвоява по посоките Изток – Запад или Ориент – Европа. Песента „Misirlou“, например, популярна от филма „Криминале“ на Куентин Тарантино, заема от американския сърф рок, но има корени в стара гръцка мелодия. Това е любовна и носталгична песен. Тя носи още десетки линии и е добър пример за смесицата на културите и за културните войни. Попмузиката се оказва поле, на което културните войни се виждат най-ясно. Трябва да приемаме по-хладнокръвно разломите в културата и да мислим как да имаме мирно съвместно съществуване на културните различия.
Джазът също е с корени в една културна война – той е роден благодарение на незаконната любов между афроамериканския фолклор и европейската музика – казва проф. Димов. – Рискът при културните войни е опитът да се пренапише миналото. Комунистите направиха това с пролетарската революция, Мао Дзедун с културната революция, през 90-те години на 20 век също се рушаха паметници… Трябва да имаме предвид постоянното хулиганстване в изкуството, бракониерстването, любопитството към чуждото, защото често злините в света идват от хора, които изповядват само една идея, едноизмерни хора. Не се страхувайте от смесеното и от новия хибриден свят."
Проф. Венцислав Димов е преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и етномузиколог в Института за история на изкуството към БАН.
Чуйте го в „Какво се случва“.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи". В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..
Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg