Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подривният чар на свободното време

Снимка: Rawpixel

Милионерите на време измерват благосъстоянието си не толкова във финансов план, колкото във времето, свободно от работа. Терминът за първи път се използва от журналистката Ниланджана Рой, която в статия за „Файненшъл Таймс“ през 2016 пише: „Да си заможен, носи спокойствие и сигурност в живота, но ми се иска да се научим да ценим свободното си време така, както ценим банковата си сметка – защото как прекарваме минутите, часовете и дните си, всъщност е как прекарваме живота си.

А ако едно общество е истински прогресивно – казва още тя – на първо място, няма да изисква от хората да се преработват до пълно изтощение и няма да приема допускането, че свободното време, времето за почивка и за семейството са само за богатите.“

Все повече изследвания от най-различни страни по света показват, че съкращаването на седмичните работни часове води не само до по-висока или същата производителност, но и до по-ниски нива на стрес и по-малка възможност от т.нар. "прегаряне". Редица държави – сред тях Исландия, Шотландия, Нова Зеландия – преминават към четиридневна работна седмица. Финландия експериментира с универсален базов доход.

Доскоро живеехме в култура, която фетишизираше преработването, юпитата се хвалеха с проработените си часове, политически лидери ни уверяваха, че спят по 4 или 5 часа на денонощие.

Пандемията и настъпването на изкуствения интелект, който заменя човека във все повече дейности, пренареждат правилата.

Само че битката за свободно време не е лесна. Тя предполага веднъж да го отвоюваме и после да не го инвестираме обратно в продуктивна дейност или в консуматорство. Днес свободното време е силно комерсиализирано, затова има разлика между свободно време и отдих – казва д-р Стоян Ставру.

Чуйте разговора, в който става въпрос и за професионализирането на свободното време, и за подривната същност на времето, в което не просто не работим, но и не потребяваме, а сме свободни да останем със себе си или с близките си.

Дали ще успеем да слезем от въртележката на постоянния растеж и консумация, и ще стигнем ли до ценността отвъд цената? Чуйте разговора:

Стоян Ставру е философ, доктор по право, автор на сайта „Предизвикай правото“, доцент в секция „Етически изследвания“ при Българската академия на науките, преподавател в Софийския университет и един от участниците в безкрайно интересните диалози от серията „Вокс Нихили“ и „Вокс Вириди“ в подкаста на „Рацио“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кин Стоянов

Кин Стоянов: "Следобед за любопитните" да предизвиква слушателския интерес към науката

"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..

публикувано на 07.01.25 в 14:50
Д-р Фани Цуракова

Когато си пожелаваме "бъди здрав"

При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..

публикувано на 07.01.25 в 11:38
Йордан Георгиев и Цвета Николова в студиото на програма „Христо Ботев“

Йордан Георгиев на Богоявление

"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми.   И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си  и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..

публикувано на 07.01.25 в 09:55

Чудото шоколад – Епизод пет: Дегустации и шокиращи шоколадови вкусове

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 02.01.25 в 17:10
Д-р Стефан Константинов

На здравния фронт – нищо ново!

Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..

публикувано на 02.01.25 в 15:14