Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Аларма" със специално издание на 1 декември на тема:

40 години HIV

Световният ден за борба със СПИН преминава под мотото: „Да премахнем неравенствата. Да спрем СПИН. Да победим пандемиите“

Снимка: БГНЕС

Първите случаи на СПИН са през 1981 г. За първи път 1 декември е отбелязан като Световен ден за борба със СПИН през 1988 година.

В момента над 43 216 000 души по света живеят с HIV, като само тази година над 1 540 000 са починали вследствие на усложненията на СПИН.

На Световния ден за борба със СПИН в "Аларма" от 21.30 ч.: 

Какво се промени в света за 40 години; положението у нас по отношение на превенцията и лечението на HIV; митовете и фактите за вируса и болестта; тревожните тенденции на заразяване с HIV; нагласите на българите – данни от националното проучване „Какво мисли българското общество за HIV“; хапчето за предпазване от HIV; какво означава: „Неоткриваем HIV = Непредаваем HIV“ или „Н=Н“.

Петър Цинцарски – експерт в БЧК, сексологът доц. д-р Михаил Околийски – представител на СЗО за България, Елена Биринджиева – експерт в Център за сексуално здраве – коментират темата.

Евелина Славкова, социолог от изследователски център "Тренд", представя в звуковия файл Националното проучване „Какво мисли българското общество за HIV“, проведено между 19 и 26 ноември 2021 г.

През целия ден във всички населени места в страната, където има младежки клубове на БЧК, се провеждат информационни събития по повод Световния АнтиСПИН ден

В кампания под мотото „Без лице, но с резултат“ доброволците на БМЧК-Пловдив разпространяват в социалните мрежи теми, свързани със сексуалното здраве сред младежите.

Доброволците на БМЧК-Перник отбелязват 1 декември с онлайн открит урок и дискусия в платформата ZOOM от 17 ч. От 14 ч. се раздават тематични информационни материали в централната част на града.

В София доброволците на БМЧК правят онлайн презентации на тема: „Превенция на рисковото сексуално поведение“ в платформата ZOOM и разпространяват кратки информационни материали по темата в социалните мрежи през целия ден.

Освен обичайното раздаване на презервативи и информационни материали в центъра на Габрово от доброволци на БМЧК, се провеждат и интерактивни игри, в които участниците трябва да познаят начините за заразяване с HIV, както и да разграничат митовете от фактите за болестта.

Доброволците на БМЧК-Плевен, заедно със студенти от МУ-Плевен, раздават флаери и презервативи и мултимедийна презентация във фоайето на Медицинския университет в града.

БМЧК-Бургас организира „Виртуално кафе“ – отворена дискусия "Да поговорим за HIV/СПИН" в 14 ч. на 01.12. в платформата ZOOM. В 18 ч. пред Община Бургас доброволци ще запалят огнена Червена панделка - символ на съпричастност със засегнатите от HIV по света.

БМЧК-Несебър правят презентация за ученици от СУ "Л. Каравелов", които са в присъствено обучение.

БМЧК-Враца раздава информационни материали в центъра на града, а информационни кампании за превенция на HIV се провежда сред учениците в училищата в града, и в с. Зверино, Козлодуй, с. Борован и Мездра.

Във Варна, Ямбол, Шумен, Русе, Монтана, Видин, Сливен младежите провеждат кампании и онлайн.

Доброволци раздават информационни материали по темата в гимназиите в Разград, Бяла, Исперих, Кубрат, Силистра, Добрич, Търговище, Велико Търново, Кърджали, Хасково.

В центъра на Ловеч доброволци раздават на гражданите подаръчни пликчета с презерватив, червена лентичка и защитна маска за лице.

В Благоевград, Разлог, Кресна, Гоце Делчев, Белица, Огняново, Хаджидимово, Смолян и Чепеларе освен онлайн кампании също се раздават презервативи, информационни брошури и червени лентички.

В Област Кърджали се включват и 10-те клуба на БМЧК. Във всяко училище, където има изграден клуб, е изготвено информационно табло, а където учениците са онлайн, денят се отбелязва в социалните мрежи.

Доброволците на БМЧК в Стара Загора, Пазарджик, Белово и Ракитово разпространят информация и видеоклипове за превенция на HIV в социалните мрежи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40