„Моето име е Александър Проданов, ученик съм в Математическата гимназия в Казанлък и съм 12 клас в момента. Олимпиец съм и участвам в ученически олимпиади по физика и математика. През последните няколко години участвам най-вече в международни олимпиади по физика и съответстващи национални олимпиади, които играят роля за подбор за тях. И… така.“
Така Александър Проданов, стипендиант на Фондация „Еврика“, бърза да приключи представянето си. И едва в края на разговора с него, заедно с учителя му по физика и астрономия Георги Бяндов от Природо-математическата гимназия "Никола Обрешков" в Казанлък, ще го накараме да провери все пак колко точно медала има. Александър ще започне да пресмята и да търси в телефона си.
Така ще стане ясно, че Александър Проданов е носител на 19 златни и 19 сребърни медала от олимпиади и по физика и по математика, и този брой непрекъснато се променя. Но ще стане ясно и нещо друго – че отличията изобщо не са най-важното за Александър.
По-важно е умението му да вижда красота в науката, да говори запалено не само за физика, но и за математика, химия, философия и литература, да цитира древногръцки философи и съвременни автори, да говори за етика и за смисъл.
В разговора се включва и Георги Бяндов, учител на Александър Проданов, за да разкаже какво е усещането да работи с умни деца, които го разбират и искат да научат повече.
Чуйте разговора на Оля Стоянова с Александър Проданов и неговия учител Георги Бяндов от Казанлъшката математическа гимназия.
Снимка: Личен архив на Александър Проданов
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg