Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Похабеното богатство в краката ни

Снимка: БГНЕС

Два пръстена от минерални извори обграждат Витоша, а в София и околностите ѝ има 31 обособени находища с общо 75 водоизочника на минерални води по данни на „Визия за София“. Символът на минералните извори е изобразен и на герба на града.

Същевременно от чешмите пред Централна баня водата се излива със скорост 7200 литра на всеки час директно в канала, а съдържанието на водите в северната, южната, източната и западната част на Софийската котловина е коренно различно и това многообразие е истинско богатство.

Сградите, изградени около минералните извори, са архитектурни паметници с богата история, оставени на забравата и разрухата и от време на време се обявяват обществени поръчки, които предвиждат те да бъдат превръщани в музеи, центрове за върхови постижения, конферентни зали и пр. решения, които биха могли да бъдат изградени и навсякъде другаде, докато бани и центрове за лечение и рехабилитация могат да бъдат само близо до топлите минерални извори.

Появи се план за превръщането на северното и източното крило на сградата на Централна минерална баня в балнеоцентър, използващ оптимално наличната минерална вода в полза на обществото. Три екипа представиха концепции, но оттогава измина година и много вода изтече в канала.

Какво се случи с плана за развитие на Централна баня и каква е съдбата на другите постройки в София и не само, чуйте Надя Иванова Ямазаки, част от един от трите проекта за развитие на банята, в който участва и световноизвестният архитект Кенго Кума.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00

Тайнствата на домашната лечебна обредност в новата книга на Серги Гьошев

Дългогодишният журналист в програма "Христо Ботев" издаде поредната си книга с интригуващото заглавие "Господ няма да ми се сърди". В нея авторът описва и тълкува народните лечебни практики, чрез които българите християни от незапомнени времена са се справяли с телесното и душевното страдание на ближния. Главните носителки и пазителки на..

публикувано на 21.04.24 в 08:30