Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

7 декември – Международен ден на гражданската авиация

Тодор Иванджиков: Авиацията работи усърдно за намаляване на вредните емисии

Андрей Андреев: Водородното гориво – хоризонт, който се вижда по-ясно

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 7 декември се отбелязва Международният ден на гражданската авиация. Какво е бъдещето на авиационния сектор на фона на новите изисквания към него, предявени най-вече във връзка със “Зелената сделка“? 

Темата коментира в “Нашият ден“ Тодор Иванджиков, председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия и собственик на една от водещите инженерингови консултантски компании.

“Относно “Зелената сделка“, тя е проблем и едновременно задава задачи за решаването му по различен начин. Авиацията работи много усърдно за това как да намали вредните емисии по няколко направления. Едно от тях е биогоривата, които вече се създават, пробват, които са по-скъпи, намаляват се емисиите.

Също така се работи върху въглеродното гориво, което би докарало до емисии, които са безвредни за нас. Тези горива трябва да се настроят към системите на самолетите, трябва да се изпробва дали са опасни по друг начин, специално с въглерода има голяма опасност от взривове.

Може би трябва да се изчака моментът за налагането. Да, нещата трябва да се променят до 2050 г. Светът се развива доста бързо в последните години и може и да успеем до 2050 г. да направим самолети, които летят с друг вид двигатели, друг вид горива.

В последните години производството на самолети работеше върху намаляване на разхода на горива на двигателите и постигна нов вид двигатели, които свалиха с 15% разхода на гориво, съответно и вредните емисии."

Чуйте Тодор Иванджиков в звуковия файл.

Темата коментира в “Нашият ден“ Андрей Андреев, международен експерт по въздушен транспорт, бивш служител на Международната организация по гражданска авиация.

“Един от хоризонтите, който се вижда по-ясно, е използването на водородно гориво. То трябва да бъде съхранявано в специални резервоари. Вече има наличие на първи опити с такива летателни апарати и в САЩ, и в Русия, и в Китай. Аз поне не съм информиран да има някъде такова участие на България. Има отделни наши колеги, които работят по света, като индивидуални експерти.“

Чуйте разговора с Андрей Андреев в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12