Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Мария Джумалиева-Стоева е млад учен с успешна кариера в родното Велико Търново

Стипендия по програмата „За жените в науката“ за гл. ас д-р Мария Стефанова Джумалиева-Стоева
Снимка: www.uni-vt.bg

Гл. ас. д-р Мария Стефанова Джумалиева - Стоева, катедра „Алгебра и геометрия“, факултет „Математика и информатика“ към Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ е лауреат на конкурса „За жените в науката“ за високите си постижения в природните науки през 2019 година.

Наградата от 5000 евро ѝ бе връчена на Деветата церемония по награждаване на жените в науката, организирана от Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО.

Стоева е автор на проект, чиято цел е да се разработят нелинейни кодове, които да гарантират сигурността на информационните системи и невъзможността недобронамерени лица да могат да достигнат до тях.

Тя е един от младите учени, които се развиват успешно и печелят награди в родния си град – Велико Търново, а също и майка на три момчета – на 13, на 8 и на 1 година.

Мария Джумалиева - Стоева е главен герой в “Нашият ден“.

“Завърших Математическа гимназия във Велико Търново, след това Факултет математика и информатика към Университета във Велико Търново. Градът ми харесва и хората, с който работя, правят мястото успешно за развитие в сферата, в която работя.

Имах доста добра основа, тъй като има изнесена лаборатория на БАН в нашия град и много успешен Факултет по математика и информатика със специалисти. Просто попаднах на място, в което пътеката в тази сфера е утъпкана."

9-ата церемония по награждаване на жените в науката, организирана от Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО.

Научната кариера

"След завършване на бакалавърска степен работих известно време като програмист, преди да постъпя като асистент. Отново в частния сектор във Велико Търново. Появи се семейството.

Когато чисто професионално съпоставя двете неща – едната работа е затворена. Програмистите са по цял ден пред компютрите. Да, има общуване с хора, но то е по-ограничено. В научната сфера екипът е по-разширен и се организират различни събития. Преподавателската дейност винаги те среща с млади хора, а научната винаги те кара да се развиваш напред и напред. Имам повече свобода и лично време."

Интереси

"Още в университета имах афинитет освен към програмиране и към алгоритми, дискретна математика, която е точно основа на програмирането – връзката между математиката и информатиката."

Повече за научните интереси на Мария Джумалиева - Стоева можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: www.uni-vt.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Учени от БАН работят върху проект за преработка на целулоза в Космоса

Eĸип oт бългapcĸи yчeни oт БAH paбoти въpxy миĸpoбиoлoгичнo paзгpaждaнe нa oтпaдъци oт цeлyлoзa в Kocмoca. Бюджeтът e 100 xил. eвpo, a пpoeĸтът ce изпълнявa cъвмecтнo c Eвpoпeйcĸaтa aгeнция зa ĸocмичecĸи изcлeдвaния. Цeлтa e тaзи тexнoлoгия дa..

обновено на 07.12.21 в 08:03
Храм “Свети Николай“

185 години от построяването на храм “Свети Николай“ във Велико Търново

Навършват се 185 г. от построяването на православния храм “Св. Николай“ във Велико Търново, градежът на който е дело на майстор Колю Фичето. В тази църква е създадено първото българско духовно училище през Възраждането, свързано с и с..

публикувано на 06.12.21 в 14:55
Чл.-кор. дмн Светозар Маргенов

Суперкомпютрите – нови хоризонти за решаване на задачи, невъзможни без тях

Суперкомпютрите създават нови хоризонти за решаване на задачи, които са невъзможни за решаване без тях – каза в “Нашият ден“ чл.-кор. дмн Светозар Маргенов и ръководител на ЦВП по Информатика и информационни и комуникационни технологии...

публикувано на 06.12.21 в 11:23
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият..

обновено на 27.11.24 в 10:55