Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магдалена Абаджиева:

Остава дилемата за класовете, в които няма съгласие за 50% тестване на учениците

Снимка: БГНЕС

“Огромната дилема е какво ще правим с онези класове, при които няма нужното съгласие от 50% за тестване на учениците. И онези ученици, които искат да бъдат в училище и родителите им са съгласни на тестване, но ще си останат по домовете", казва в “Нашият ден“ Магдалена Абаджиева, инициатор на Гражданското обединение „Да запазим училището като средище за децата“.

"Ние гледаме на децата в последно време само като на статистика – брой заболели, брой тествани, тръгнали, оставени вкъщи. Дори не можем да стигнем до по-същински разговор какво учат децата и как се чувстват.

Хората се разделиха на две групи. Отговорността в момента е в ръцете на родителите – дали да пуснат децата на училище чрез тестване, или да ги оставят вкъщи. Формулирано по този начин, това решение означава, че е равна тежестта на обучението в класа и на това вкъщи.

Положителна тенденция е, че в крайна сметка надделя убеждението при родители, учители и в цялото общество, че училището не може да бъде заменено от един компютър.

Видяхме много родители, които се вълнуваха за това, че децата им не ходят на училище и те наистина постигнаха много. Тук включвам много активни родители от нашата група във Фейсбук, които писаха писма, участваха в редица медии.

Какво направиха управляващите от друга страна – виждаме какъв е резултатът. Дълги седмици, почти два месеца, в които големите ученици от 5-и до 12-и клас не ходиха на училище, трета поред учебна година.

Огорчена съм от това, че едно обещание за нашите деца не можа да бъде изпълнено. Това беше обещанието, което получихме преди 15 септември – децата да не бъдат затваряни или ако се стигне до затваряне, да бъдат последни, оставени вкъщи."

Чуйте Магдалена Абаджиева в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55