Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ролята на приказките в родовата терапия

Снимка: Албена Безовска

Аида Марковска е родов и холистичен терапевт, тя изследва съдбата на рода и влиянието ѝ върху всеки от нас. 

„Далеч преди да има психоанализа, приказките са били терапевтичният подход на всички народи за справяне с трудностите. С приказките, преданията и обредите народът подпомага процеса на адаптиране, възстановяване и привързване към доброто“ – казва Аида Марковска. В нашите изследвания сме открили, че всеки е на абсолютно точна позиция в рода и спрямо тази позиция той има определени задължения и определена привързаност към нещата, които се случват. Третата линия – най-малкият брат или дъщеря – е духовната линия на всеки род и тяхната роля е да търсят скритото познание. Именно за това в приказките в ръцете на третия е да измие срама от челото на по-големите и да се справи с невъзможните за тях задачи.“

Във всеки род има много специфични предания, които се отнасят точно до страданията на рода и до неговата интелигентност да преодолее тези страдания и да премине през тях. Самите ние също трябва да създаваме за нашите потомци нашите терапевтични приказки.“ 

Как да се лекуват травмите на рода и колко са важни приказките, чуйте от Аида Марковска в „Какво се случва“.

Снимка – Албена Безовска, БНР



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00