Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изтича срокът за номинации за наградите на TimeHeroes

Най-голямата платформа за доброволчество в България TimeHeroes очаква до 15-и декември номинациите за своите пети годишни награди за доброволчество, които тази година са под мотото “Виж героите“.

“Героите са безбройните доброволци, които участват в доброволчески мисии с времето и уменията си. Това са организациите и активните хора, които не чакат готови решения, за да се изправят срещу проблемите. Компаниите, които мислят за средата, в която създават продуктите и услугите си, и развиват доброволчеството в екипите си. Журналистите, които избират да пишат за добрия пример, а не за лесния клик върху скандалното заглавие.“ – пише на страницата на платформата.

Как се променя доброволческата култура в България и какви каузи привличат хората?

Темата коментира в “Нашият ден“ Наталия Иванова от екипа на организацията.

“Много е вдъхновяващо, особено по Коледа забелязвам, че има около 100 нови регистрирани потенциални доброволци всеки ден, което е доста сериозно като количество. И като си представиш, че всеки един човек е поискал да се регистрира и да се включи в инициативата, е вдъхновяващо.

При мен водеща е била каузата. Понякога човек не знае с каква кауза ще го срещне животът, не може да я избере, но се сблъсква с нея. А понякога конкретна кауза те предизвиква да свършиш нещо полезно и добро.

Има проучване от 2007 г., което показва, че България преди това е имало под 10% доброволци, а от 2017 г. те вече са 24%. Може би до някаква степен и платформата има пръст в това, защото го прави лесно. Аз съм голям почитател на идеята, не съм от основателите на платформата. Много добре работи това, че прави доброволчеството лесно. Има устойчивост в каузите, които хората припознават като свои – хора в неравностойно положение, хора с увреждания, деца в институции са каузи, които винаги са акумулирали някаква доброволческа енергия около себе си.

Темата коментира в “Нашият ден“ Деница Михайловска от екипа на организацията.

“Обикновено геройските дела остават винаги в сянка. Самите доброволци обикновено са хора, които правят това по много силна вътрешна мотивация и много рядко имат нужда от публично признание. От друга страна, ако не се говори за добрите дела е не се благодари за тях, няма как те да се предадат нататък.“

Темата коментира в “Нашият ден“ Севим Рашидова, доброволец извън професионалния си опит.

Първият път, когато реших да се включа в доброволчество беше от типа – искам да свърша нещо добро. Благодарение на платформата намерих първата са кауза. Това беше преди около десетина години.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30