Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изтича срокът за номинации за наградите на TimeHeroes

Най-голямата платформа за доброволчество в България TimeHeroes очаква до 15-и декември номинациите за своите пети годишни награди за доброволчество, които тази година са под мотото “Виж героите“.

“Героите са безбройните доброволци, които участват в доброволчески мисии с времето и уменията си. Това са организациите и активните хора, които не чакат готови решения, за да се изправят срещу проблемите. Компаниите, които мислят за средата, в която създават продуктите и услугите си, и развиват доброволчеството в екипите си. Журналистите, които избират да пишат за добрия пример, а не за лесния клик върху скандалното заглавие.“ – пише на страницата на платформата.

Как се променя доброволческата култура в България и какви каузи привличат хората?

Темата коментира в “Нашият ден“ Наталия Иванова от екипа на организацията.

“Много е вдъхновяващо, особено по Коледа забелязвам, че има около 100 нови регистрирани потенциални доброволци всеки ден, което е доста сериозно като количество. И като си представиш, че всеки един човек е поискал да се регистрира и да се включи в инициативата, е вдъхновяващо.

При мен водеща е била каузата. Понякога човек не знае с каква кауза ще го срещне животът, не може да я избере, но се сблъсква с нея. А понякога конкретна кауза те предизвиква да свършиш нещо полезно и добро.

Има проучване от 2007 г., което показва, че България преди това е имало под 10% доброволци, а от 2017 г. те вече са 24%. Може би до някаква степен и платформата има пръст в това, защото го прави лесно. Аз съм голям почитател на идеята, не съм от основателите на платформата. Много добре работи това, че прави доброволчеството лесно. Има устойчивост в каузите, които хората припознават като свои – хора в неравностойно положение, хора с увреждания, деца в институции са каузи, които винаги са акумулирали някаква доброволческа енергия около себе си.

Темата коментира в “Нашият ден“ Деница Михайловска от екипа на организацията.

“Обикновено геройските дела остават винаги в сянка. Самите доброволци обикновено са хора, които правят това по много силна вътрешна мотивация и много рядко имат нужда от публично признание. От друга страна, ако не се говори за добрите дела е не се благодари за тях, няма как те да се предадат нататък.“

Темата коментира в “Нашият ден“ Севим Рашидова, доброволец извън професионалния си опит.

Първият път, когато реших да се включа в доброволчество беше от типа – искам да свърша нещо добро. Благодарение на платформата намерих първата са кауза. Това беше преди около десетина години.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15