Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се разбиват високи крепости от съпротива

Снимка: АКФ

„И тази година търсим да отличим разследванията и материалите, които задълбочиха разбирането ни за корупция в България, помогнаха за събуждането на гражданската енергия и прокараха онази червена линия, отвъд която не можем да толерираме корупцията“. С тези думи, произнесени от Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд, стартира връчването, за втора поредна година, на наградите „Червена линия“ за журналистика срещу корупцията.

Сред отличените журналисти бе и екипът на БНР - Бургас, който получи специална грамота за авторски материали на регионални теми с голямо обществено значение.

В „Мрежата“ коментира темата Даниела Костадинова, гл. редактор на РРС-Бургас:

„Много често хората в България казват, че българската журналистика е беззъба и подчинена на властите, или е подвижен микрофон за ретранслиране на популизма, а понякога и на откровени лъжи, с които управляващите ни заливат. И ако това се наблюдава при големите медии, националните медии, които имат по-големи възможности както за финансиране, така и за изява, то можете да си представите как една регионална медия, на която Общината ѝ е осигурила офис на по-ниски цени, плаща за информационното обслужване, а много често министерствата плащат за разни проекти, може да бъде независима. Това е трудно и трудно се постига и затова на този фон изпъкват обществените медии, като БНР и БНТ, които са призовани да защитават обществения интерес. И често това става, като се разбиват високи крепости от съпротива на всяко едно ниво – общинско, регионално, национално.

В какво се изразява тази съпротива ли?“

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – АКФ и БНР Бургас



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20