Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се разбиват високи крепости от съпротива

Снимка: АКФ

„И тази година търсим да отличим разследванията и материалите, които задълбочиха разбирането ни за корупция в България, помогнаха за събуждането на гражданската енергия и прокараха онази червена линия, отвъд която не можем да толерираме корупцията“. С тези думи, произнесени от Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд, стартира връчването, за втора поредна година, на наградите „Червена линия“ за журналистика срещу корупцията.

Сред отличените журналисти бе и екипът на БНР - Бургас, който получи специална грамота за авторски материали на регионални теми с голямо обществено значение.

В „Мрежата“ коментира темата Даниела Костадинова, гл. редактор на РРС-Бургас:

„Много често хората в България казват, че българската журналистика е беззъба и подчинена на властите, или е подвижен микрофон за ретранслиране на популизма, а понякога и на откровени лъжи, с които управляващите ни заливат. И ако това се наблюдава при големите медии, националните медии, които имат по-големи възможности както за финансиране, така и за изява, то можете да си представите как една регионална медия, на която Общината ѝ е осигурила офис на по-ниски цени, плаща за информационното обслужване, а много често министерствата плащат за разни проекти, може да бъде независима. Това е трудно и трудно се постига и затова на този фон изпъкват обществените медии, като БНР и БНТ, които са призовани да защитават обществения интерес. И често това става, като се разбиват високи крепости от съпротива на всяко едно ниво – общинско, регионално, национално.

В какво се изразява тази съпротива ли?“

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – АКФ и БНР Бургас



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07