Дни преди Коледните си концерти с Разградска филхармония с диригент Левон Манукян и звездата на Арменската опера Хасмик Харутюнян на 21-ви Декември в Силистра и 22-ри декември в Разград, Васил Петров пусна нова песен и видео към нея за Рождество Христово.
Песента носи заглавието „Зима“ и е в сътрудничество с младите таланти на XS Artists Music School – Аглея Канева, Валерия Стоянова и Сара Пейчева.
За новата песен разказва в “Нашият ден“ певецът Васил Петров.
“Песента “Зима“ е заради самото стихотворение – то изцяло ме провокира, както и всички останали стихове на архимандрид Серафим, които са гениални. Те са простички на пръв поглед, но имат силни внушения, стигат до всеки и влизат дълбоко в сърцето. Освен това са и много мелодични, фонемите са им чудесни и са готови песни. Това много улеснява някой, който сяда да се занимава, за да ги превърне в песни.
Целта ми беше, без да се обременяват с някакво сложно музициране, стиховете да стигнат до хората. Подчинили сме всичко на поезията на архимандрид Серафим, след което заснехме и едно видео с три съвсем млади грации, много талантливи дами. Те помогнаха да се направи втората част, да се довърши, защото текстът е много кратък, той има еднозначно послание.
Целта на видеото беше да се разкаже цялото настроение, което се случва около Рождество Христово. Да не забравяме, че целия този разкош и красота, която имаме от сезоните и всичко останало, дължим на някой, който я е сътворил.
От години изпитвам удоволствие да правя музика за Коледа. Едни от най-талантливите композитори и автори са творили, пишейки красива музика за този празник."
Коледната история на Васил Петров
"Получавахме подаръци, но никога не можехме да видим Дядо Мраз. Събирахме се с комшийските деца, с които бяхме на едни години и чакахме в някой от апартаментите. По едно време се позвънява на вратата и ние излизаме, за да видим кой звъни, виждаме, че няма никой, оставени са само подаръци.
Всички крещим – “Къде е, защо го няма!“. Казаха ни – “Тръгнал си е, защото е имал много работа“ и ние тръгваме да го гоним. Родителите също имитират, че го гонят, но и този път беше избягал, та така за пореден път не успяхме да настигнем Дядо Мраз."
Годината
"Въпреки че беше съпътствана от Covid, както и миналата година, лятото успяхме да поработим. Доволен съм от годината.
Пожелавам на всички здраве и да си отварят очите и ушите за хубавата и талантлива музика, която ще ги направи щастливи."
Предстоящи концерти
"Концертите ми на 21-ви и на 22-ри са предпоследни преди Коледа. На самата Коледа имам концерт на Стефановден. За Нова година също имаме две концертни изяви. От страницата ми във Фейсбук публиката може да научи повече за предстоящите ми участия."
Чуйте Васил Петров в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg