Сборникът със статии на Екатерина Петрова "Нещотърсач: 44 (не)обикновени предмета от близо и далеч" излезе от печат в началото на декември. Книгата съдържа колекция от истории, посветени на забележителни и/ли скъпи на сърце предмети, които авторката – преводачката, журналистка и пътешественичка Екатерина Петрова, събира през годините.
"Нещотърсач" е книга не толкова за нещата, колкото за всичко онова, което влагаме в тях – трудния превод от една култура в друга, спомените, проекциите. Неслучайно включените в сборника храни и напитки губят вкуса и очарованието си, веднъж изнесени от обичайния си контекст, а всеки град, в който героинята на Екатерина Петрова попада, изисква сякаш свои собствени дрескод, дизайн и меню.
"Нещотърсач: 44 (не)обикновени предмета от близо и далеч" излиза с фотографиите на Цветелина Белутова и самата Екатерина и оформлението на Люба Халева, което само по себе си създава контекст. Но разказите по картинка се оказват споени най-вече от гласа на разказвача, чийто герой се оформя в пространството между предметите – човек, който внимателно пази спомените си, търси връзки между легендите, традициите, науката и популярната култура и постоянно получава от съдбата потвърждения, че зад нещата винаги се крие втори пласт.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – изд. Жанет 45
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg