Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо изчезват лекарствени продукти от аптечната мрежа

Снимка: БГНЕС

Защо периодично ставаме свидетели на изчезването на едни лекарствени продукти, които отново се появяват в аптечната мрежа?

Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Маринов, магистър-фармацевт.

“Със Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина още от преди няколко години се създаде т.нар. "СЕСПА – система за електронно проследяване на наличностите на лекарствени продукти", които са в позитивния лекарствен списък в аптеките.

Когато притежателят на разрешение за употреба вкарва количество от лекарствен продукт в България, той докладва на тази система към кои търговци на едро какви количества от съответния лекарствен продукт са постъпили в страната.

След което търговците на едро всеки ден докладват към коя аптека какво количество са доставили от съответния лекарствен продукт. С колко са започнали деня, колко са оставили към аптеките през деня и с колко са приключили вечерта.“

“Същият процес се случва и на ниво аптека. Всяка една аптека всяка вечер след приключване на работа си пуска отчети към тази система и по същия начин се информира Изпълнителната агенция по лекарствата от всеки един лекарствен продукт – приход, разход и наличностКакво е започнала, колко е отпуснала и с колко е финиширала края на работния ден. 

Държавата в лицето на Изпълнителна агенция по лекарствата знае не просто на ежедневна база колко от всеки лекарствен продукт има в България, а и къде точно ги има.

Проблемът тук е, когато говорим, че някои лекарства ги няма. Аптеките няма как да виждат в кой склад какво количество има от тези продукти. Това го знаят държавните чиновници в Изпълнителна агенция по лекарствата.

Този списък, за който говорите, който се генерира, той по нормативна уредба, това са лекарствени продукти, които са паднали като количество в страната под 65% от месечното потребление за последните 6 месеца.

Тези лекарствени продукти, които излизат там, не означава, че въобще ги няма. Просто наличностите в България са под 65% от месечното потребление и затова те се забраняват за експорт, за да има гарантирани количества за българските пациенти.“


Повишено търсене

“Повишено търсене има, защото тези лекарствени продукти се използват за лечение на последиците от Covid-19. Нормално е, когато има висока заболеваемост, да има и по-високо търсене. В определени моменти липсват или трудно се намират конкретни лекарствени продукти, това не означава, че няма други лекарствени продукти, които имат същите съставки, но са под друго търговско наименование.“

Цени на лекарствата през годината

По лекарско предписание

“Цените в България се реферират с други европейски страни. Няма как лекарства по лекарско предписание да бъдат по-скъпи от европейските. В Националния съвет по цени, когато се регистрира един лекарствен продукт, се проверява и сравнява на всеки шест месеца.“

Лекарства без лекарско предписание

“При тях се регистрира пределна цена, над която няма как да бъдат продавани в България. Това е пределната цена към пациента. Има мораториум за промяната на тази цена.“

Чуйте Димитър Маринов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03