Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо изчезват лекарствени продукти от аптечната мрежа

Снимка: БГНЕС

Защо периодично ставаме свидетели на изчезването на едни лекарствени продукти, които отново се появяват в аптечната мрежа?

Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Маринов, магистър-фармацевт.

“Със Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина още от преди няколко години се създаде т.нар. "СЕСПА – система за електронно проследяване на наличностите на лекарствени продукти", които са в позитивния лекарствен списък в аптеките.

Когато притежателят на разрешение за употреба вкарва количество от лекарствен продукт в България, той докладва на тази система към кои търговци на едро какви количества от съответния лекарствен продукт са постъпили в страната.

След което търговците на едро всеки ден докладват към коя аптека какво количество са доставили от съответния лекарствен продукт. С колко са започнали деня, колко са оставили към аптеките през деня и с колко са приключили вечерта.“

“Същият процес се случва и на ниво аптека. Всяка една аптека всяка вечер след приключване на работа си пуска отчети към тази система и по същия начин се информира Изпълнителната агенция по лекарствата от всеки един лекарствен продукт – приход, разход и наличностКакво е започнала, колко е отпуснала и с колко е финиширала края на работния ден. 

Държавата в лицето на Изпълнителна агенция по лекарствата знае не просто на ежедневна база колко от всеки лекарствен продукт има в България, а и къде точно ги има.

Проблемът тук е, когато говорим, че някои лекарства ги няма. Аптеките няма как да виждат в кой склад какво количество има от тези продукти. Това го знаят държавните чиновници в Изпълнителна агенция по лекарствата.

Този списък, за който говорите, който се генерира, той по нормативна уредба, това са лекарствени продукти, които са паднали като количество в страната под 65% от месечното потребление за последните 6 месеца.

Тези лекарствени продукти, които излизат там, не означава, че въобще ги няма. Просто наличностите в България са под 65% от месечното потребление и затова те се забраняват за експорт, за да има гарантирани количества за българските пациенти.“


Повишено търсене

“Повишено търсене има, защото тези лекарствени продукти се използват за лечение на последиците от Covid-19. Нормално е, когато има висока заболеваемост, да има и по-високо търсене. В определени моменти липсват или трудно се намират конкретни лекарствени продукти, това не означава, че няма други лекарствени продукти, които имат същите съставки, но са под друго търговско наименование.“

Цени на лекарствата през годината

По лекарско предписание

“Цените в България се реферират с други европейски страни. Няма как лекарства по лекарско предписание да бъдат по-скъпи от европейските. В Националния съвет по цени, когато се регистрира един лекарствен продукт, се проверява и сравнява на всеки шест месеца.“

Лекарства без лекарско предписание

“При тях се регистрира пределна цена, над която няма как да бъдат продавани в България. Това е пределната цена към пациента. Има мораториум за промяната на тази цена.“

Чуйте Димитър Маринов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова непрекъснато..

обновено на 24.07.24 в 12:20
Остров Света Анастасия

Остров Света Анастасия – където човек първо се моли

Историческото и природно очарование на една вълнуваща морска разходка предлага "Нашият ден" на своите слушатели. Какво е да си единственият човек в България с длъжност "управител" на обитаем черноморски остров – разказва Павлин Димитров , управител на остров Света Анастасия . Животът там е като никой друг, а морето не спира да изхвърля на..

публикувано на 24.07.24 в 11:22