Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицинските пробиви на 2021

През годината науката постигна уникални пробиви в разработването на нови лечения и терапии, но сякаш те минаха незабелязани на фона на вихрещата се пандемия от Covid-19. Учените бяха и принудени да защитават и обясняват откритията си заради плъзналите конспиративни теории, свързани с чипиране на населението или почти неприкрит опит за геноцид на човечеството. 

Безспорно най-голямото медицинско постижение на отиващата си година са месинджър РНК-ваксините срещу Covid-19. Новата технология всъщност се разработва още от деветдесетте години на миналия век, но достига апогея си с ваксините срещу "чумата" на 21-ото столетие, благодарение на солидните инвестиции в проучванията през последното десетилетие. Главният медик на "Модерна" доктор Тал Закс обяснява.

"Наистина с тази ваксина можем да предизвикаме имунен отговор у всички, на които е поставена. Този имунен отговор генерира антитела, които могат да неутрализират вируса и са на нива като у хората, заразени със Сарс-ков-две или дори по-високи."

Нещо повече, новата технология избягва редица недостатъци на конвенцииналните препарати за имунизация, тъй като не вкарва умъртвен или отслабен вирус, а само проетин с ДНК информация и така имунизираният не може да се зарази. Различните модификации на РНК-препаратите ги правят по-устойчиви и по-лесни за масово производство. Освен това конвенционалните ваксини не са приложими за незаразни заболявания като рака, например. Затова и учените вече работят по адаптирането на новата генерация ваксини срещу други болести. Доктор Золтан Кис от имперския колеж Лондон. 

"Тази технология е много, много различна от досегашните. Основното предимство е, че със същия производствен процес, със същото фомулиране и пречисване на РНК, може да произведете на практика всякаква РНК молекула и тя да залегне в основата на всякаква ваксина. Така може да произвеждате ваксини срещу всичко. И ако вбъдеще се появи нова заплаха, непознат вирус, с тази технология можем много по-бързо да получим ваксина."

За всички, които изпитват панически страх от игли холандски учени разработиха лазерна технология за практически безболезнени инжекции. Уредът прилича на голям воден пистолет и посредством него лазерът вкарва миниатюрни капки от лекарството през външния слой на кожата, обяснява професор Давид Ривас от екипа, разработил технологията.

"Технологията за инжектиране без игла, която разработваме, е много важна, защото като премахнем иглатата, много хора, които се страхуват да се ваксинират, ще могат да го направят. Ускоряваме малки капчици течност, които проникват през повърхностния слой на кожата и това има много предимства. Първото е, че премахваме страха. Освен това няма риск от заразяване, както е с иглите."

Процесът е по-бърз от ухапване от комар и не причинява никаква болка, защото не се засягат нервните окончания на кожата, допълва Ривас. 

"В рамките на милисекунда стъкленицата с разтвора се нагрява от лазера, създава се балон и той избутва течността със скорост около 100 километра в час, така че да проникне на един милиметър в кожата."

За много хора със силна фобия от игли и инжекции, това е решението, което отдавна чакат, за да могат да пристъпят в лекарския кабинет без страх и паник атаки. 

"Започна през пубертета. Като видя игла или трябва да се ваксинирам, искам да избягам. Ще направя всичко, за да избегна инжекцията." 

Кръвните изследвания отнемат от няколко часа до няколко дни и седмици. Разработването на системи за бързи кръвни изследвания е от огромно значение за лекарите и пациентите. Една от ключовите разработки на Имперския колеж в Лондон обещава до пролетта на следващата година болниците и личните лекари да разполага с тест, който в рамките на 30 минути да показва дали дадена инфекция и вирусна или бактериална. Създаването на теста е станало възможно с откриването на три гена, които се свързват само и единствено с вируси като причинители на температура. 

В момента, когато един пациент пристигне в болницата с подозрения за инфекция, няма надежден тест, който да отговори на въпроса дали става дума за вирусна или бактериална такава, подчертава професор Ширани Срискандан. 

"Интригуваща е тази възможност да идентифицираме дали дадена инфекция е вирусна или бактериална, защото можем много по-бързо да назначим лечение и да подобрим състоянието на пациента."

Бързото кръвно изследване ще намали и ненужното изписване на антибиотици, които не помагат при вирусни заболявания, а в дългосрочен план ще спомогне за обуздаване разпространението на резистентни щамове на инфекции. 

Милиони хора по света всяка година се диагностицират със сърдечно заболяване, което освен подлагането им на болезнени и инвазивни процедури не рядко води и до необходимост от трансплантация. С напредването на технологиите израелски учени успяха да принтират първото в света 3Д сърце. Забележителното е, че принтираното сърце има всички клетки, кръвоносни съдове и камери като реалния орган, подчертава професор Кал Двир от университета на Тел Авив. 

"За първи път успяхме да принтираме тъкани и клетки от самия човек и да създадем толкова сложна геометрия на сърцето. Сърцата, принтирани до момента, са направени от много по-синтетични материали или са с друг произход, не от самия пациент."

Принтирането на 3Д сърце отнема около три часа, но технологията трябва да бъде доразработена, за да могат клетките да изпомпват кръв. В този си вариант сърцето може да се свива, но ни предстои да го научим да се държи като сърце, отбелязва професор Двир. Той прогнозира, че след десетина години е напълно възможно принтери за органи да се намират в повечето големи болници и процедурата да е рутинна. Двир не отрича значимостат на постижението, особено с острия недостиг на донори, но предупреждава, че технологията крие опасности, ако не бъде добре урегулирана. 

"Най-належащият въпрос в момента е регулацията. Трябва да бъдат изготвени съвременни и подробни правила за био-принтирането. Докато това не стане, процесът е много опасен. Черният пазар за принтирани органи ще процъфти, ако нормите за принтиране на органи не са достатъчно строги и прецизни."
Ирландската компания "RedZinc" е специализирана в телемедицина. Софтуеърът, разработен от компанията, и преносими камери позволяват на медиците да общуват от разстояние, както с пациенти, така и помежду си, в реално време. Технологията, отличена с награди, може да се използва в болници и на отдалечени места и се оказва решаващо важна по време на пандемията от коронавирус, защото лекарите могат да извършат преглед, да поставят диагноза и да назначат лечение от разстояние.   Изпълнителният директор Донал Морис признава, че пандемията е изиграла ролята на трамплин за компанията. 

"Започнахме с преносими видеа за парамедици и медици в движение. Вече разширихме оборудването със стая за реанимация и ковид изолационна. Целта ни е да осигурим точното лечение на подходящо място и в точния момент за доброто на пациента."
Студенти в Банкок демонстрират система за телемониторинг на болни от коронавирус. Тайланд, април 2020 г.
Ирландската здравна система вече използва технологията и тя е своеобразна революция в достъпа до медицински грижи, отбелязва Мартин Кърли, директор на техническия отдел към ирландското министерство на здравеопазването. 

"Тази технология ни позволява да пренасяме медицинската помощ на мястото, където е необходима. Например, благодарение на технологията един парамедик може в реално време да проведе видеоразговор със специалист и двамата заедно да оценят състоянието на пациента и да решат какви да са следващите стъпки."

Модерните технически апарати като дроновете вече не са част от научната фантастика, а се оказват от огромна помощ на лекарите в трудно достъпни места като Африка. Местна компния използва безпилотни летателни апарати, за да доставя медицински консумативи, кръв и лекарства, които са критично необходими на болниците в отдалечени населени места. Министърът на здравеопазването на Руанда Агнес Бинагуахо.

"По този начин избягваме недостиг на лекарства и материали, когато доставките са нарушени. Особено важно е това за кръвта, защото тя спасява живот."

Но на фона на всички тези уникални постижения, се оказва, че медиците имат още много какво да учат. Жена в Аржентина стана вторият човек в света излекувал се от ХИВ естествено, без помощта на медикаменти. Матиас Личърфелд от медицинския институт на Масачузец разказва, че учените са изследвали над милиард клетки от пациентката и не са открили никаква следа от вируса на СПИН. 

"Тази пациентка е много различна от останалите, в смисъл, че изглежда вирусът е напълно елиминиран от организма й. Досега не вярвахме, че има такива пациенти. Но след като вече можем да ги идентифицираме, трябва да се поучим от техните случаи и да разберем как е възможно това чудотворно излекуване."

Матералът съвсем не претендира за изчерпателност. Стотици хиляди учени, експерти и медици продължават ежеминутно да работят за откриване на нови лечения, разработване на по-съвършени терапии и подобряване качеството на живот на всеки от нас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията по труда и социалната политика на НС Деница Сачева (в средата) и зам.-председателите Нина Димитрова (отляво) и Цветан Предов (вдясно).
Снимка: Владимир Шоков/БТА (ЕВ)

Социалната комисия прие проект на правила за номинации за ръководители на НОИ

Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..

публикувано на 12.02.25 в 19:52

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, шофирало лек автомобил

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години.  Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..

публикувано на 12.02.25 в 19:43

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20
Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика

Социалната комисия прие промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете

До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..

публикувано на 12.02.25 в 19:14
Андрей Новаков

Андрей Новаков: България трябва да получи целево финансиране за отбрана

България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът  от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК.  Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..

публикувано на 12.02.25 в 19:05

Христо Христов: Дарик радио не се продава, изграждаме свръхмодерен студиен комплекс

Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията,  заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в интервю пред БНР. Четирима от емблематичните журналисти на радиото – Константин Вълков, Михаил Дюзев, Мария Черешева и Александър Детев, напуснаха, което породи слухове в медийните среди...

публикувано на 12.02.25 в 19:02