Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Генов: През 2021 г. минахме през три етапа на политическо месианство

Асен Генов
Снимка: БГНЕС

Каква политическа година оставяме и как ще преминем през новата?

Темата коментира в “Нашият ден“ Асен Генов, журналист, блогър и политически коментатор:

“Държавна сигурност в смисъла на съвременното историческо наследство, което очевидно не сме нито обсъдили, нито оценили като общество еднозначно – категорично и критично.

При съвсем доскоро управлявал министър с агентурно минало, говоря за бившия военен министър, при 27 души, разкрити с принадлежност към ДС в инициативния комитет, издигнал преизбрания президент на Републиката, при скандал около назначенията във Външно министерство на ключови позиции на хора с агентурно минало, очевидно е, че въпросът за България е належащ, като политическа, обществена и нравствена оценка, и ние бягаме от този отговор заради политическата конюнктура.

Партиите, които са обвързани с миналото, със сигурност се заиграват със сантиментите на избирателите, много държат да се върнат във времето, когато билетчето за трамвай беше 0,06 лв., автобусното също беше 0,06 лв. Уверяват ни колко беше добре, когато чичко Ленин ни гледаше с топли очи от портретите от стените. Докато броим назначенията по различни министерства на ченгета. Друг е въпросът, че част от тях са от години назначени, работят, вероятно по някакъв начин са демонстрирали своя професионализъм и лоялност, но това е призивна оценка, не се вторачваме в един или в друг човек.

Говорим за принципа и той е ясен – България трябва да оцени еднозначно и недвусмислено своето минало и ролята на партията, която далеч не е първа и ръководна роля според онзи член на Конституцията, а беше доста деструктивна и се основаваше на терор и репресии."

Изборната 2021 година

"По отношение на волята на избирателя, със сигурност тази година минахме през три етапа на политическо месианство, сега сме в тази последна фаза за годината.

Този път на управляващите и на законодателя, и на Министерския съвет сякаш им се стои много по-дълго във властта. Сякаш имаме нагласа на базата, на която те ще направят всичко възможно да направят пълен мандат.

Някои от министерствата показват доста адекватно поведение, аз приветствам бързото вълнение от регионалния министър и вицепремиер г-н Караджов на въпросния служител на митницата, който направи просташки скандал с гражданин на Молдова.

За мен просто е необяснима тази склонност на българина да се усмихва на първия, който се усмихва добре по телевизорите, на първия, който изглежда малко по-добре и се доближава по-плътно до идеалния холивудски звезден образ.

Сегашното правителство фактически тепърва ще показва или опровергава моето разбиране, че властта е толкова сложно конструирана между почти несъвместими партньори, каквито например са БСП и ДСБ.

Самата “Демократична България“ трябва тепърва да докаже, че витално е способна да оцелее, въпреки сериозните политически разногласия в самата формация. Това се видя по време на президентските избори.

В този смисъл и политиците не правят опит да водят избирателите със своите политически идеи.

Чуйте Асен Генов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Пеев: Даряването на органи е най-високият акт на хуманност

На връх Гергьовден честитим имения ден на журналиста Георги Пеев, който е гост в предаването "Terra Култура". В предаването той споделя и за вълнуващото си приключение от покоряването на върха Ухуру в планината Килиманджаро, което е осъществено през декември 2023 година. Георги Пеев има две трансплантации - на сърце и на бъбрек. Пеев обсъди..

обновено на 06.05.24 в 12:23

Гергьовден и родният културен туризъм. Какво предлага България?

На връх Гергьовден доц. д-р Соня Алексиева, PR експерт и член на Управителния съвет на Асоциацията за реклама и комуникации в туризма, е гост на предаването "Terra Култура". В него тя представя важността на този ден в българския културен календар и неговата роля за културния туризъм. По думите на доц. Алексиева около 200 000 българи празнуват..

обновено на 06.05.24 в 11:32
Празнично богослужение, в първия ден на Възкресение Христово, в митрополитския катедрален храм „Св. Неделя“ в София

Възкресение Христово – празникът на празниците

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари." Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

обновено на 05.05.24 в 13:39

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22