Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Генов: През 2021 г. минахме през три етапа на политическо месианство

Асен Генов
Снимка: БГНЕС

Каква политическа година оставяме и как ще преминем през новата?

Темата коментира в “Нашият ден“ Асен Генов, журналист, блогър и политически коментатор:

“Държавна сигурност в смисъла на съвременното историческо наследство, което очевидно не сме нито обсъдили, нито оценили като общество еднозначно – категорично и критично.

При съвсем доскоро управлявал министър с агентурно минало, говоря за бившия военен министър, при 27 души, разкрити с принадлежност към ДС в инициативния комитет, издигнал преизбрания президент на Републиката, при скандал около назначенията във Външно министерство на ключови позиции на хора с агентурно минало, очевидно е, че въпросът за България е належащ, като политическа, обществена и нравствена оценка, и ние бягаме от този отговор заради политическата конюнктура.

Партиите, които са обвързани с миналото, със сигурност се заиграват със сантиментите на избирателите, много държат да се върнат във времето, когато билетчето за трамвай беше 0,06 лв., автобусното също беше 0,06 лв. Уверяват ни колко беше добре, когато чичко Ленин ни гледаше с топли очи от портретите от стените. Докато броим назначенията по различни министерства на ченгета. Друг е въпросът, че част от тях са от години назначени, работят, вероятно по някакъв начин са демонстрирали своя професионализъм и лоялност, но това е призивна оценка, не се вторачваме в един или в друг човек.

Говорим за принципа и той е ясен – България трябва да оцени еднозначно и недвусмислено своето минало и ролята на партията, която далеч не е първа и ръководна роля според онзи член на Конституцията, а беше доста деструктивна и се основаваше на терор и репресии."

Изборната 2021 година

"По отношение на волята на избирателя, със сигурност тази година минахме през три етапа на политическо месианство, сега сме в тази последна фаза за годината.

Този път на управляващите и на законодателя, и на Министерския съвет сякаш им се стои много по-дълго във властта. Сякаш имаме нагласа на базата, на която те ще направят всичко възможно да направят пълен мандат.

Някои от министерствата показват доста адекватно поведение, аз приветствам бързото вълнение от регионалния министър и вицепремиер г-н Караджов на въпросния служител на митницата, който направи просташки скандал с гражданин на Молдова.

За мен просто е необяснима тази склонност на българина да се усмихва на първия, който се усмихва добре по телевизорите, на първия, който изглежда малко по-добре и се доближава по-плътно до идеалния холивудски звезден образ.

Сегашното правителство фактически тепърва ще показва или опровергава моето разбиране, че властта е толкова сложно конструирана между почти несъвместими партньори, каквито например са БСП и ДСБ.

Самата “Демократична България“ трябва тепърва да докаже, че витално е способна да оцелее, въпреки сериозните политически разногласия в самата формация. Това се видя по време на президентските избори.

В този смисъл и политиците не правят опит да водят избирателите със своите политически идеи.

Чуйте Асен Генов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътят, мечката и майчината сила: Урок от миналото

В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на слушателя на програма "Христо Ботев" - Бойко Даскалов – вълнуваща семейна история за смелост и майчина всеотдайност, дори когато на пътя стои мечка. Майката на Бойко Даскалов е израснала в малко..

обновено на 08.01.25 в 09:59
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09