Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е еталон за качество на етеричномаслените култури

Снимка: https://pixabay.com/

Как се отразиха последните две години на производството и производителите на етерични масла у нас?

Темата коментира в “Нашият ден“ Гергана Андреева – изпълнителен директор на Българска национална асоциация етерични масла парфюмерия и козметика (БНАЕМПК)

“Секторът е малък по обем, но изцяло експортно ориентиран, почти 96,6%. Той е малък, но с изключителни традиции в икономиката на страната ни.

Първото козметично предприятие у нас е на 120 години. Още в плановата икономика сме били специализирани в производството на тези продукти.

След годините на прехода и към настоящия момент този сектор е с изключително силни позиции в международен план. България е еталон за качество на етеричномаслени култури.

Продуктите, които България изнася – като Българско розово масло, лавандулово масло, маточина, здравец и лайка – са с най-високи цени на международните пазари. Те са еталон, по който се водят всички останали етерични масла, които се произвеждат от нашите конкуренти."

Отражение на пандемията върху сектора

"Кризата е тежка, за да запазиш водещо и конкурентно място, трябва всеки ден да отстояваш пазарния си дял и клиентите си."

Чуйте Гергана Андреева в звуковия файл.

Казанлъшката роза се отглежда заради цветовете, които съдържат етерични масла и от които се произвежда известното по цял свят българско розово масло. Тя заема почти 100 % от площта на маслодайната роза в България и е сред най-разпознаваемите национални символи на България

Темата коментира в “Нашият ден“ Христо Николов от Национална асоциация на розопроизводителите.

“През 2021 г. ситуацията в сектора продължи да се влошава. Вследствие на пандемията и усложненията с пазарите, от една страна, от друга – заради фактическото свръхпроизводство, което се наблюдава у нас 3-4 години назад.

Огромна част от площите останаха нерекултирани, много цвят – нереализиран и непреработен. Това вече няколко години трайно намалява доходите.“

Чуйте Христо Николов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16