На 28 декември 1925 г. в хотел „Англетер“ в Санкт Петербург поетът Сергей Есенин слага край на живота си. Дългогодишно пиянство, сложни връзки (включително с прочутата балерина Айседора Дънкан), слабост пред славата – всичко това има значение за фаталния край. Но като че ли най-голямо значение има отношението към него на съветската власт, установила се трайно след успеха на Октомврийската революция през 1917 г. Печалната съдба на Есенин не е изключение, а по-скоро правило: Николай Гумильов е разстрелян, Владимир Маяковски се застрелва, Александър Блок си отива разочарован и обезсърчен, Осип Манделщам умира в ГУЛАГ, Марина Цветаева се обесва в Елабуга, Анна Ахматова е остракирана и заедно с Михаил Зощенко е нападната от Жданов (нарекъл я „полумонахиня-полупроститутка“), а синът ѝ Лев Гумильов престоява близо 20 години в сталинските лагери, Борис Пастернак пък умира през 1960 г., подложен на яростен натиск заради публикувания в чужбина „Доктор Живаго“ и Нобеловата награда за литература. Руснаците имат поговорка, че „Поетът в Русия е повече от поет“ и вероятно поради това взаимоотношенията на поетите с революцията са доста объркани, противоречиви, сложни.
В предаването „Премълчаната история“ на 29 декември – само ден след датата на самоубийството на Сергей Есенин, с проф. Маргарита Младенова, Галина Д. Георгиева и д-р Иван Ланджев правим опит да анализираме тези взаимоотношения и да погледнем трагичните поетически съдби в Съветска Русия през призмата на корелацията „власт-творчество“.
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg