Приказките са най-приятният начин да научим кое е ценното в живота. Чрез тях се впускаме в мечти, жадуваме чудо и вярваме в доброто. Затова когато майстор, ненадминат в литературните алюзии и завоалираната житейска мъдрост, напише книга с авторски приказки, ние, читателите, получаваме възможност да погледнем на добре познатия ни свят на фантазията по нов начин.
„Приказки на народите“ от Борис Акунин следва класическите образци в жанра, но в същото време напълно разчупва формите. В книгата девет истории ни отвеждат в стари времена, а говорят за съвременните проблеми и отношения между хората. Посредством дракони, джинове, феи, една различна Баба Яга и тотално преобърната история за Синята брада руският писател прави забавни, но и много верни наблюдения от сферата на народопсихологията и представя иносказателно важна житейска философия.
Като един истински интелектуалец, който се забавлява, докато пише, Акунин предава своята мъдрост, натрупана през годините, по един лек, весел, но не и несериозен начин. В книгата му се срещат препратки както към познати и обичани приказки, така и към популярни литературни произведения. С нея авторът цели да провокира порасналите деца с чувство за хумор, които искат да си припомнят детството, но и да променят нечистото в настоящето.
Приказките, разказани в книгата, са тъжни и весели, страшни и смешни, но най-вече мъдри.
„Всяка приказка е един бисер, един диамант, който се шлифова в продължение на векове, докато се разказва и преразказва от различни разказвачи в различно време. Фасетките се увеличават все повече и повече. Една нова фасетка създава Борис Акунин в тези приказки. Нова шлифовка на добре познат и негубещ стойността си диамант“, казва редакторката на „Приказки на народите“ Боряна Джанабетска.
С тази книга Борис Акунин създава своя собствена приказна страна, различна от всички останали. Страна, която събужда детските възприятия за света и води малки и големи към въпросите, които чакат своето време. Например как трябва да постъпи един мъдър владетел, за да направи своите поданици щастливи – вечният въпрос, който авторът обича да повдига в творбите си.
За да научите отговора му, ще трябва да прочетете „Приказки на народите“. А за да разберете повече за книгата, пуснете си звуковия файл.
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
На Стефановден в студиото на "Артефир" посрещаме режисьора и драматург, отдаден на независимия театър, Стефан Прохоров . Прохоров не приема театъра като ангажимент, а като нещо, на което се посвещаваш. В днешния ден той си спомня за проф. Снежина Танковска, оставила своя преподавателски отпечатък в поколения български театрални творци и дейци...
Името Стефан означава "венец", но Стефан Мавродиев твърди, че не обича венците – трънени или лаврови. Актьорът, режисьор и поет празнува своя имен ден в"„Артефир", за да представи мемоарната си книга "Стефан Мавродиев. Играещият човек" , създадена в съавторство с Огнян Панов. "Аз говоря не за Стефан Мавродиев, а за всеки човек...
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов", но е позната на зрителите и от телевизионния екран. Играе и в киното. Кръстена на дядо си – най-добрия човек, когото познава, Стефания харесва името си и смята, че ѝ носи късмет. Още от..
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg