Има ли промяна в позицията на България към Северна Македония след Консултативния съвет при президента?
Темата коментира в “Нашият ден“ Любомир Кючуков, дипломат от кариерата, директор на Института за икономика и международни отношения.
“На практика има два основни резултата от вчерашното заседание на Консултативния съвет. Първият е, че беше препотвърдена досегашната досегашната българска позиция, включена в няколкото документа, за които става дума в съобщението след Консултативния съвет.
“Второто е, че беше подкрепен подходът на правителството за активно търсене на решение на този проблем. От тази гледна точка бих казал, че наистина няма изненада.
Първият позитивен факт е, че българските институции и българските политически формации мислят еднакво по този въпрос.
Второто е, че действително няма друг път за намиране на решения от този проблем, извън постигането на договореност.
Сякаш напоследък в очите на българското обществено мнение започва да битува мнението, че всяка договореност, която бъде постигната между България и РСМ, би била в ущърб на България, едва ли не предателство на българските интереси.
Тук следва да се напомни, че самото блокиране на началото на преговорите от българска страна не беше цел, а инструмент. И спирането на преговорния процес между двете държави не може да се разглежда като цел на българската външна политика.
Според мен основата за българската външна политика би била постигне на двустранно споразумение между двете страни, в което да има ясни ангажименти за решаване на проблемите. Да има пътна карта във времето как тези ангажименти да бъдат изпълнени и не на последно място механизъм за контрол, който да позволява наблюдаването на тези ангажименти в рамките на преговорния процес."
"Първото, което е важно да се каже, е, че България много ясно заяви и това беше потвърдено и вчера, както към сегашната идентичност на гражданите на РСМ, така и към правото им да наричат езика си както те намерят за добре.
Друг е въпросът, че надписи и транспаранти от рода “Македония е българска“, каквито видяхме вчера пред сградата на Президентството, не подпомагат българската позиция. Защото в основата на българската позиция лежи настояването да се спазва Договорът за добросъседство, в който двете страни ясно и категорично заявяват, че нямат териториални претенции."
Чуйте повече в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Огнян Герджиков, юрист и политик, председател на 39-ото НС.
“Много се радвам, че на вчерашния Консултативен съвет нашите политици са били единодушни. Това показва, че по много важни национални теми можем да постигаме съгласие, това е похвално.
Известно е, че в Македония се насажда една добре изразена омраза към България. Те трябва да разберат, че ние няма да отстъпим, защото ние си изпълняваме задълженията по договора. Ред е те да направят крачките, които трябва да бъдат направени. Те нарушават този договор. Докато не спазват това, което са се ангажирали преди четири години, няма шанс да се направят тези прошки. Трябва да разберат, че те са на ход и трябва да направят така, че да отворят врата си към ЕС.“
Негативната нагласа към България
“Това зависи от управлението на РСМ. Те трябва първо тези учебници, по които учат македонските деца да ги махнат и пренапишат. Да ги заменят с такива, в които да няма ругателства към България. Да не се изкарва България една фашистка държава, фашизъм в България в този смисъл на думата изобщо не е имало, това историците го знаят чудесно. Те възпитават още от детска възраст едно отношение към България едва ли не като към най-голям враг. “
Чуйте проф. Огнян Герджиков в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..
Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф...
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg