В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира на предаването "Нашият ден" той представя една оптимистична картина, базирана на собствения му опит с учениците, които показват интерес към книгите и живо любопитство към света.
Черепов отбелязва, че може би именно поради средата, в която работи, му се струва, че младежите днес четат активно. Той работи в гимназия с будни ученици, чийто брой надхвърля хиляда, и в тази общност забелязва будно и активно отношение към съвременния свят. Черепов споделя, че нерядко дискутира с по-песимистично настроени свои колеги и ги убеждава, че дори преди 20-30 години, процентът на четящите младежи не е бил много по-различен.
Учителят изразява мнението, че макар социалните мрежи често да са обект на критика, те всъщност играят роля в ориентирането на младите хора и дори ги насочват към други източници на информация.
"Може би, защото те израстват с тези социални мрежи, които заклеймяваме, но те ги и ориентират да посягат и към аналоговите начини да се информират и да развиват себе си."
За Деня на будителите, Черепов е оставил в училище колекция от 100 книги, подготвени още от предходната учебна година, а в рамките на един ден почти 20% от тях са били взети от учениците. Този пример е показателен за наличието на жива читателска култура сред младежите в училището.
Черепов е вдъхновен от своите ученици, които често го впечатляват със своя начин на мислене, способността си да търсят аналогии между миналото и настоящето, и стремежа им към разбиране на света. Според него днешните млади хора са модерни, но в същото време се връщат към миналото, анализирайки го.
С радост Черепов отбелязва, че през последните години български автори все повече навлизат в училищната програма, като част от профилираната подготовка в 11 и 12 клас. Така например, разказът "Къртица" на Здравка Евтимова предизвиква разгорещени дискусии сред учениците, като пример за съвременна българска литература, която ги провокира към размисъл и дебат.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg