Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

Могат ли социалните мрежи да бъдат мост към литературата?

| обновено на 01.11.24 в 12:16
Снимка: Pixabay

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира на предаването "Нашият ден" той представя една оптимистична картина, базирана на собствения му опит с учениците, които показват интерес към книгите и живо любопитство към света.

Черепов отбелязва, че може би именно поради средата, в която работи, му се струва, че младежите днес четат активно. Той работи в гимназия с будни ученици, чийто брой надхвърля хиляда, и в тази общност забелязва будно и активно отношение към съвременния свят. Черепов споделя, че нерядко дискутира с по-песимистично настроени свои колеги и ги убеждава, че дори преди 20-30 години, процентът на четящите младежи не е бил много по-различен.

Учителят изразява мнението, че макар социалните мрежи често да са обект на критика, те всъщност играят роля в ориентирането на младите хора и дори ги насочват към други източници на информация.

"Може би, защото те израстват с тези социални мрежи, които заклеймяваме, но те ги и ориентират да посягат и към аналоговите начини да се информират и да развиват себе си."

За Деня на будителите, Черепов е оставил в училище колекция от 100 книги, подготвени още от предходната учебна година, а в рамките на един ден почти 20% от тях са били взети от учениците. Този пример е показателен за наличието на жива читателска култура сред младежите в училището.

Черепов е вдъхновен от своите ученици, които често го впечатляват със своя начин на мислене, способността си да търсят аналогии между миналото и настоящето, и стремежа им към разбиране на света. Според него днешните млади хора са модерни, но в същото време се връщат към миналото, анализирайки го.

С радост Черепов отбелязва, че през последните години български автори все повече навлизат в училищната програма, като част от профилираната подготовка в 11 и 12 клас. Така например, разказът "Къртица" на Здравка Евтимова предизвиква разгорещени дискусии сред учениците, като пример за съвременна българска литература, която ги провокира към размисъл и дебат.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Бимбалов: В България няма политическа криза, а заложническа

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..

обновено на 26.12.24 в 13:24

Тони Маринова: Новата година и посланията на слънчевите деца

Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..

публикувано на 26.12.24 в 11:06

Юбилейна година: Витоша празнува 90 години като природен парк

Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..

обновено на 26.12.24 в 10:46

Каква беше отиващата си 2024 година за Балканите?

Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..

публикувано на 26.12.24 в 10:35

"Трима мъже за Вилма" – Коледен роман с писма вместо шоколадови изненади

В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..

обновено на 26.12.24 в 09:35