Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български камерен оркестър - Добрич отбелязва 125 години от рождението на акад. Петко Стайнов

2
Български камерен оркестър - Добрич

С редица събития се отбелязват 125 години от рождението на Петко Стайнов (01.12.1896-26.06.1977) – български композитор, публицист и общественик. В памет на големия български композитор се проведоха и провеждат концерти и изложби в цяла България. Град Добрич е един от градовете, които ще почетат делото и паметта му. Концертът е съвместна инициатива на фондация „Петко Груев Стайнов“ и диригента на оркестъра маестро Иван Янакиев.

На 12 януари 2022 г. от 18.30 часа в Огледална зала „Нели Божкова“ гр. Добрич ценителите на класическата музика имат възможността да присъстват на официалния концерт на Български камерен оркестър-Добрич, с който и културната общественост на Добрич отбелязва 125-годишнината от рождението на акад. Петко Стайнов.

Петко Стайнов, незрящият майстор на тоновото изкуство, е признат като един от най-видните класици на българската музикална култура, допринесъл изключително много за създаването на българския музикален стил. Значимата му роля се определя преди всичко от неговото самобитно творчество. Петко Стайнов поставя началото на българското симфонично творчество и има основополагаща роля за формирането и за развитието на хоровото дело у нас. Той е основател и първи председател на Дружеството на българските компонисти, предшественик на Съюза на българските композитори. През 1941 г. е избран за академик на БАН, по негова инициатива се създава Институтът за музика към БАН. Радетел за изучаването и съхранението на българския фолклор, композиторът е и първият директор на Народната опера.

Маестро Иван Янакиев, диригент на оркестъра, разказа повече в "Артефир" преди концерта, посветен на големия български композитор и общественик.

Чуйте повече в звуковия файл.

В програмата:

Георг Фридрих Хендел - „Музика на водата“, Сюита № 3
Волфганг Амадеус Моцарт - Концерт за цигулка и оркестър № 4, ре мажор - солист Божидар Бенев – цигулка
Жорж Бизе - Музика за драмата „Арлезианката“, Сюита № 1
Петко Стайнов - „Ръченица”, из сюита „Тракийски танци“, аранжимент Емил Янев


Снимки – Фондация "Петко Груев Стайнов" и Български камерен оркестър - Добрич


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07