Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страхил Делийски:

Протестът на “Възраждане“ е бунт срещу елитите в дълбоката си мотивация

| обновено на 14.01.22 в 12:35
Страхил Делийски
Снимка: БГНЕС

“Протестът на “Възраждане“ в дълбоката си мотивация е бунт срещу елитите и онова, което те ни карат да правим“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР политологът Страхил Делийски.

“Усещането, че някакви недосегаеми елити са решили нещо да правят с нас като общество и нашите елити тук са просто кукли на конци.

Трябва да се замислим защо много хора в България и по света споделят подобна идеология. Тук стои дълбоко недоверие към официалната политика и публичност.

Другият план е свързан с партийната мобилизация. “Възраждане“ е партия, която вече има друг вид парламентарна тежест и трудно се съвместява парламентарното присъствие с уличния протест. Очакванията към тях вече са по-различни.

Подобен тип партии са силни на улицата, но слаби в институционалната политика.

И не на последно място, това беше знак за критика към правителството. Видях и едно негласно от стана на ГЕРБ съгласие с този протест.“


България и РСМ след КСНС

“Доста измерения се събраха и преплетоха в този Консултативен съвет. Той може да бъде четен по много начини.

Темата на Съвета очевидно е важна, но това не оправдава нейната употреба.

Когато и в РСМ, и в България политиците закъсват за доверие и дневен ред, и за начини, по които да обяснят смисъла от своето властово съществуване, те се хващат за тази тема, за да оправдаят своята позиция.

Това до голяма степен предопределя невъзможността на двете страни да срещнат един общ интерес, а по-нататък кой как ще тълкува детайлите, по какъв начин ще бъдат използвани за защита на една или друга позиция, за мен не е толкова важно и решаващо. Решаващи са подходът, отношението, разбирането към проблема.

Докато и двете страни не се отнесат към проблема като към нещо, което трябва да се реши, от чието решение всички ще спечелят, то ние ще продължаваме да сме свидетели на всякакъв тип политическа употреба на темата, от която никой не печели.“

Чуйте повече в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50

Антигероите оживяват: Новата книга на Васил Русев

Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..

обновено на 03.01.25 в 10:02
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27