Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галя Савова, Радио Русе:

Поднасящите информацията трябва да бъдат подбрани

Радиоточка

| обновено на 17.01.22 в 11:49
Снимка: facebook/radioruse

Галя Савова е ръководител на Общинското радио в Русе. Тя е журналист с дългогодишен опит и кореспондент на БНР за Шумен.

Ето какво разказва Савова в “Нашият ден“ за своето професионално развитие и за програмата и аудиторията на Радио Русе.

“Тази година се навършват 75 години от Радио Русе. То съществува от 1947 г. Общината притежава най-голямата родиомрежа в страната.

Абонатите са към 15 000, но те могат да имат повече от една радиоточка. За голяма част от населението, особено за възрастното, Радио Русе остана единствената възможност да научават новини от Русенско. Те с нетърпение очакват нашата програма. Съдя за това от обратната връзка, която имаме с нашите слушатели.

Ако на някой се развали радиоточката, хората идват в Общината и искат да им се оправи сигналът. Те са свикнали с Русенската програма и искат да я слушат. “

Журналистиката

“Факт е, че случайно се насочих към журналистиката. По образование и професия съм машинен инженер. Така се случи, че непосредствено в годините на ранната демокрация, когато стартираха първите частни радиа, тогава заводите по-скоро затваряха, съвсем на шега се явих на конкурс за репортер в едно частно радио и бях одобрена.

Имаше много сериозно изискване за хората, които са зад микрофона да говорят правилно. Това може би беше една от причините да ме изберат. А може би имаше значение и това, че съм човек, който е учил точни науки и ми беше лесно да отсявам важното.

Тогава нямаше интернет. Мисля, че в момента има по-скоро снижени стандарти. Всеки, който се е явил да води рубрика, веднага бива определян като журналист.“

“Аналоговите“ репортери

“Всеки един си имаше тефтер с телефони. Той си звъни и си следи хората, отива на място. Доста повече усилия се изискваха тогава.“

Последствията от невярната информация

“Свидетели сме какво с случва с пандемията. Има много мнения, има медии, които представят нещата по един страшен начин, което обърква обществото. Много е важно хората, които поднасят информацията, да бъдат подбрани. За жалост със социалните мрежи и новите форми на информация това е все по-трудно.“

Чуйте в звуковия файл повече за програмата на Радио Русе. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40