Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галя Савова, Радио Русе:

Поднасящите информацията трябва да бъдат подбрани

Радиоточка

| обновено на 17.01.22 в 11:49
Снимка: facebook/radioruse

Галя Савова е ръководител на Общинското радио в Русе. Тя е журналист с дългогодишен опит и кореспондент на БНР за Шумен.

Ето какво разказва Савова в “Нашият ден“ за своето професионално развитие и за програмата и аудиторията на Радио Русе.

“Тази година се навършват 75 години от Радио Русе. То съществува от 1947 г. Общината притежава най-голямата родиомрежа в страната.

Абонатите са към 15 000, но те могат да имат повече от една радиоточка. За голяма част от населението, особено за възрастното, Радио Русе остана единствената възможност да научават новини от Русенско. Те с нетърпение очакват нашата програма. Съдя за това от обратната връзка, която имаме с нашите слушатели.

Ако на някой се развали радиоточката, хората идват в Общината и искат да им се оправи сигналът. Те са свикнали с Русенската програма и искат да я слушат. “

Журналистиката

“Факт е, че случайно се насочих към журналистиката. По образование и професия съм машинен инженер. Така се случи, че непосредствено в годините на ранната демокрация, когато стартираха първите частни радиа, тогава заводите по-скоро затваряха, съвсем на шега се явих на конкурс за репортер в едно частно радио и бях одобрена.

Имаше много сериозно изискване за хората, които са зад микрофона да говорят правилно. Това може би беше една от причините да ме изберат. А може би имаше значение и това, че съм човек, който е учил точни науки и ми беше лесно да отсявам важното.

Тогава нямаше интернет. Мисля, че в момента има по-скоро снижени стандарти. Всеки, който се е явил да води рубрика, веднага бива определян като журналист.“

“Аналоговите“ репортери

“Всеки един си имаше тефтер с телефони. Той си звъни и си следи хората, отива на място. Доста повече усилия се изискваха тогава.“

Последствията от невярната информация

“Свидетели сме какво с случва с пандемията. Има много мнения, има медии, които представят нещата по един страшен начин, което обърква обществото. Много е важно хората, които поднасят информацията, да бъдат подбрани. За жалост със социалните мрежи и новите форми на информация това е все по-трудно.“

Чуйте в звуковия файл повече за програмата на Радио Русе. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00