Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Урумов:

Това не е биографичен филм, той припомня красивото в творчеството на Петя

Продуцентството в България е мъчение и изтезание

“Филмът категорично не е документален и дори не се занимава само със събитията, случили се преди 42 години. Те по някакъв начин са вплетени във филма. Не се занимаваме с фактология, не искаме да бъркаме в раната, не е това смисълът“, казва в “Нашият ден“ продуцентът на филма “Петя на моята Петя“ Николай Урумов:

“Смисълът е да извадим на показ красивото и смислено творчество на Петя, а не да се бъркаме в нещата, които са се случили преди 42 години. При положение че имаме това великолепно творчество, не мисля, че това е толкова интересно.


Продуцентството в България е мъчение и изтезание. Мисля след този филм да не се занимавам повече с това, защото не мога да си го причиня още веднъж. Този филм ми отне осем години от живота.

В тези осем години успях да се изуча още веднъж. Завърших режисура през 2021 година, вчера си взех дипломата от НАТФИЗ.

В очите на голяма част от хората продуцентите са едни крадци, които просто взимат едни пари и нищо не правят. Смятам, че ако е имало такива практики преди време, в момента все повече продуценти се опитват да правят кино, което да достигне до зрителя.“

Режисьорът учи непрестанно – и от актьорите, и от сценаристите, и от всеки нов филм, който прави. Това е един непрестанен процес. Благодарен съм на образованието, което получих.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: facebook/petyaofmypetya


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30