Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 140 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

С цветя пред паметника на Владимир Димитров – Майстора в Кюстендил и посещение на къщата музей в село Шишковци на 1 февруари започнаха тържествата по повод 140 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора, които ще продължат през цялата година – съобщиха за „Артефир“ от Съюза на българските художници.

В програмата са включени откриването на изложба на миналогодишния носител на Националната награда за живопис на името на Майстора Йордан Кисьов, както и концерт класическа музика на Росица Бояджиева-Вълева – флейта, и Симеон Кирков – виола.

Атанас Парушев, Богдан Александров, Иво Бистрички, Милко Божков и Десислава Минчева са авторите, номинирани за националната награда за 2021 година, определени от 11-членно жури, с председател Любен Генов – председател на Съюза на българските художници (СБХ), членове на СБХ, представители на Министерство на културата и Община Кюстендил.

Церемонията по връчване на Националната награда за живопис на новия лауреат е на 1 февруари от 17:30 ч., а в 18:00 ч. ще се открие юбилейната изложба, посветена на 140-годишнината от рождението на Владимир Димитров – Майстора.

Чуйте в „Артефир“ разговора на Димитрина Кюркчиева с Валентин Господинов, директор на Художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил. Чуйте звуковия файл.

Снимки – ХГ „Владимир Димитров – Майстора“ - Кюстендил



„Владимир Димитров – Майстора – скромен, безшумен и отшелник – отдавна още е проявил талант, който с право му е спечелил прозвището Майстора. Това е един силен, непосредствен и независим талант. Той не се интересува от това, какво и как рисуват други. Той рисува така, както той знае. Той върви винаги по свой собствен път. Дири – и това, което намира, е негово. Дири бавно, но намира сигурно. Всяка негова картина е една самостоятелно, независимо сторена стъпка напред. И с една толкова логична последователност, че ний сме заставени да благоговеем пред честната искреност на неговото творчество.“

От статия на Гео Милев в списание „Везни“, 1921 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57
 Михаил Михайлов - Шольо

Антон Митов представя: Музикантът и диригент Михаил Михайлов - Шольо

Михаил Михайлов е на 83 години – роден е и живее в Стара Загора. Той е от доайените на златните времена на българската естрада – един от основателите на група "Траяна", издава плочи с "Импулс" като част от конкурса "Тракийска лира", работил с Лили Иванова и Йорданка Христова, участвал в безброй концерти в страната ни и извън нея. Спомени от "онова..

публикувано на 08.07.24 в 16:40

"Малки грехове" – фаталният копнеж по изгубения рай

Стремежът към божественост и безсмъртие често е път към разруха за човека от всяка епоха. " Малки грехове" е вторият роман на писателката Паулина Георгиева  след "Симулацията" (2022). Редактор на книгата е литературният публицист Силвия Недкова. В "Артефир" Георгиева споделя, че това е книга за изконния копнеж по рая. Действието неслучайно се развива..

публикувано на 08.07.24 в 15:06
Марио Гергинов

Изкуството в българското училище – мисия възможна

На училището с любов – там, където учителите и учениците са заедно. За досега до творчество в българското образование като мисия възможна в "Terra Култура" разговаряме с Марио Гергинов , зам.-директорът на 140 СУ "Иван Богоров" в София. Ваканцията е предимно за учениците. За училищното ръководство юли месец е време на усилена подготовка за..

публикувано на 08.07.24 в 13:36

Клара Арнаудова: За таланта като живот

Едно талантливо поколение, което преживя Халеевата комета, Чернобил, падането на Берлинската стена и Перестройката, 35 години след завършването на сливенското Средно специално художествено училище по приложни изкуства випуск 1989 на НХГ "Димитър Добрович" представя изложба. Експозицията е своеобразно продължение на срещата между съученици и..

публикувано на 08.07.24 в 12:45