Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В годината на почитаемия тигър да бъдем силни, смели и енергични

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Чун дзие – пролетният празник или, както сме свикнали да го наричаме, „китайската нова година“ отбелязва началото на земеделския цикъл, така важен за хората днес, както и преди хилядолетия. Датата е различна всяка година и се изчислява според движението на небесните светила и други значими „координатни“ системи. Пожеланията за плодородие, материално благополучие и душевно добруване са подобни на поздравите, които си разменят всички хора. Тигърът е третото животно, пристигнало при Нефритения император, за да му поднесе почитанията си за рождения му ден, гласи легендата, затова той е избран за третият поред пазител на пътя между земята и небето, „сребърната река“, свързваща земния живот с небесния. Също комбинация от класификации добавя елементи към характеристиките на животното. Така тигърът е определен като „черен воден“, като черното е цветът, с който се свързва елементът вода заради неговата дълбочина, непознаваемост и скрит потенциал.

Съществената разлика между културите на Изтока и Запада, между китайския език и езиците от индоевропейската група прави проникването на лексика трудно. Много малко са заемките от китайски, макар че изобретенията, тръгнали към света от Китай, са многобройни и значими. Това не може да се обясни единствено със самодостатъчността и затвореността на огромната империя, но и с коренните различия между езиците. Самите езици или диалекти на жителите на различни краища на страната може да са толкова неразбираеми за тях, че понякога се налага да си помагат с езика на жестовете. Разказва д-р Евелина Хайн, гл.ас. в катедрата „Китаистика“ на Софийския университет“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30