Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите в мрежата

Снимка: БГНЕС

На 8 февруари светът за 19 път ще отбележи Международния ден на безопасен интернет. И когато става дума за безопасност, всички се сещат първо за децата си.

И в този смисъл няма неподходящ ден да се говори какво е направено и дали се прави достатъчно, за да се осигури по-безопасно ползване на интернет от децата. Какви опасности ги дебнат в дигиталното пространство; успяват ли възрастните и доколко да им осигурят безопасен интернет; учим ли ги как да разпознават агресията и как да избягват контактите със злонамерени лица. Според едно изследване на УНИЦЕФ България 77% от анкетираните младежи съобщават, че са в мрежата всеки ден; повече от 1 на 7 деца под 18 г. съобщават, че са били подложени на насилие онлайн, особено в социалните мрежи; 57% от тийнейджъритепък заявяват, че са активни, когато става въпрос за предупреждение на приятели, в случай че открият някакви фалшиви новини. Какво се крие зад тези факти; устойчиви ли са децата на провокациите в дигиталното пространство - за всичко това в „Познати и непознати“ разговаряме с Антоанета Василева - Координатор на Консултативната линия за безопасен интернет към Националния център за безопасен интернет и Симона Тодорова – член на Младежкия панел на Центъра.


А ето на какви теми е посветена дискусията, която членовете на Младежкият панел към Националния център за безопасен интернет организират. Чуйте и Симона Тодорова.


Умеят ли младите да създават добро собствено съдържание в мрежата и как реагират на кадрите с насилие над деца, как оценяват унижението на достойнството им – с това продължи разговора със Симона Тодорова и Антоанета Василева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15

Алеф: Ако не бяха те

"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..

публикувано на 15.12.24 в 12:15

Вкаменените блатни кипариси на дъното на Черно море са много добре запазени

Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..

публикувано на 15.12.24 в 11:55