Социални мрежи и виртуален свят без реалност: как се променя животът на човечеството „под диктовката“ на компаниите с дигитален бизнес?
Темата коментира в “Нашият ден“ Александър Ненов, интернет предприемач:
“Една голяма част от хората живеят във виртуалната реалност още от средата на 90-те години, когато започнаха чатовете с непознати хора в някаква друга точка на планетата. Започна да се говори за виртуални връзки, за хора, които се женят през интернет, но никога не са се виждали. Тогава това беше една модерна абстракция. В момента всеки едни от нас знае какво представлява виртуалната реалност и си я носи в джоба.
Все по-често започваме да чуваме думи като метавселена и за една голяма част от хората не е много ясно какво е това.
Хората си мислят, че в метавселената ще можем да живеем като във филмите. Имаме си един аватар, седим вкъщи с каска или шлем, имплантиран в мозъка и създава усещания, които се проектират от тази каска в нашето тяло. Тогава наистина ще можем да кажем, че сме били някъде във виртуалния свят и сме преживяли нещо, но ние ще го усещаме и физически.
Към този момент ние просто седим с един таблет, който е залепен пред очите ни, това са шлемовете, които се продават. Просто гледаме една електронна игра с не много добро качество.
Концепцията е, докато си седим в хола нощно време, да можем да си сложим каската на главата и да отидем да гледаме някакъв концерт на другия край на света, заедно с наши приятели, всеки от които си седи в хола. Или пък да отидем в галерия или в ресторант, или пък на парти.
Влизането в метавселена за всеки в бъдеще ще бъде неизбежно не само заради това, че го има, но и заради това, че ще предлага много по-наситени сетивни преживявания. Това е и най-големият риск на метавселеваната, защото наркотиците съществуват благодарение на това, че те дават точно това насищане на сетивата, от което хората имат нужда заради това, че живеят в техния сив и ужасен свят. Метавселената ще бъде може би най-силният наркотик.“
Роботизирането
“Роботизирането на човек, особено в ортопедията, благодарение на високите технологии, напредна изключително много в последните години. Имплантирането на чипове и друг тип технологии в нашите тела е нещото, което ще ни вкара в тази метавселена.“
Чуйте от разговора в звуковия файл какво би предизвикало спиране на социалните мрежи.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Маргарита Бакрачева, психолог:
“Виртуалният свят в изражението в мрежата е станал абсолютно неразривен от ежедневието. Една от причините е, че в мрежата човек удовлетворява същите потребности, които удовлетворява в реалния свят – усещането за контрол и това за връзки с другите. Непрекъснатият информационен контрол води до още по-голямо търсене.
Ако наркотикът поне в началото може да бъде разпознат в механизма на свикване и привикване, то тук постепенно човек изпитва все по-голяма потребност от ново информационно съдържание. Бих го определила като скрит наркотик.
Разпознаването и признаването, че това е нещо, което не управляваме лично, е стъпката на прекъсването на тази зависимост.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Тъмна и мъчителна нощ бе настанала над цялата земя. В мрака на езичеството и на греха проблясва Божията светлина, след въплъщението на Сина Божи. Изпълва се времето и чрез раждането, живота и делата на Обещания Месия, както се казва в евангелското четиво от неделята след Богоявление "народът, който седеше в мрак, видя голяма светлина, и за ония,..
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен интернет. С нея разговаряме за това какво търсят децата в интернет пространството и дали са готови да поемат "тежестта" на публичните си профили. Правят ли разлика между техническа грамотност и медийно..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg