За Борислав Йоцов ролите на диригент и солист са обичайните форми на изява. Той дирижира втори пореден концерт на Плевенска филхармония на 10 февруари от 19 часа в зала „Емил Димитров“ на читалище „Съгласие“. Програмата включва концерт за кларинет и оркестър в Ла мажор от Волфганг Амадеус Моцарт и симфония №9 „Из Новия свят“ от Антонин Дворжак. Моцарт е връх на човешката цивилизация, според Борислав Йоцов.
„Кларинетният шедьовър от Моцарт е нещо, с което съм израстнал. Това, което е написал за кларинет, е много красиво и емблематично. Неслучайно се използва в много филми, стана като поп парче този концерт, особено бавната му част. Тази музика никога, никога, никога няма да ми омръзне. Все повече го свиря и хората все повече го искат. Това е много радващо. Моцарт никога няма да умре”, казва Борислав Йоцов. Дворжак е живял в Америка в края на 19 в. и е видял красоти и всичките тези индиански филми. Всичко това присъства в симфонията... От малък съм свързан с книгите на Карл Май „Винету”, Майн Рид „Поразяващата ръка”. Всичко това намирам вътре и съм като едно дете, когато посягам към нея”, разкрива вълнението си музикантът.
Той определя предизвикателството да бъде солист и диригент като нещо „съвсем естествено”. „Аз съм много активен преподавател и си служа в дирижиране непрекъснато в работата си с децата. Дирижиране и свирене за мен е едно действие, телесно действие, което не може да се отдели. Който, имайки се за добър свирач, не може да го прави, нещо му куца. Би трябвало да можеш да водиш музиката, да знаеш какво следва, да знаеш какво следва, да си го изживял, да знаеш оркестърът какво прави, да им го покажеш, да ги мотивираш. Ще го направя по друг начин, защото моята енергия е доста по-различна”, заявява Борислав Йоцов.
Споделя, че е опознал Плевен благодарение на Плевенската филхармония и тъй като на 3 февруари започна голямо турне с този състав с проекта „Светът на киното в музика“, в очакване на следващия концерт той предпочита да бъде в Плевен, да се разхожда из „Кайлъка“ и да репетира.
В звуковия файл чуйте разговора на Виолета Кръстева с Боби Йоцов.
За достъп до концерта е осигурена лаборатория за безплатни антигенни тестове срещу представяне на билет.
На 10 януари Шерил Милнс отпразнува 90 си рожден ден. В продължение на 30 години той бе кралят на баритоните в МЕТ. Един от малцината, които напомнят за легендарните гласове от миналото. "От дълги години не бяхме слушали баритон с толкова красив глас! Уникален тембър с безброй нюанси и несравнима мощ. Шерил Милнс е ненадминат с..
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg