Какво представляват енергийните кооперативи и каква е тяхната роля за модерното енергийно развитие?
Темата коментира в “Нашият ден“ Иван Хиновски от Българския енергиен и минен форум:
“Това е моделът, който се предлага с директива 2018-2021 г. на Европейския съюз, който стимулира малките производители на електроенергия от възобновяеми енергийни източници след сдружаването им.
Бъдещето на европейската енергетика е разпределеното производство, много и разпределени по територията на страната по-малки генериращи мощности.
Това са покривни инсталации или други възобновяеми енергийни източници. Когато се изградят тези генериращи мощности, образуват конгломерати от общински или регионални по-малки общности, които се наричат енергийни кооперативи.
По този начин се създава по-голяма енергийна сигурност за страната и по-малко рискове за производството на електроенергия, те произвеждат по-евтина електроенергия. Това е оценено като бъдещия модел на развитие на енергетиката в ЕС.“
Енергиен кооператив – произвежда и консумира енергия
“Тези бизнес граждани, общини, ВиК дружества, които изграждат със собствени средства, заеми от банки и от части грантове по линията на Плана за устойчивост и възстановяване, се обединяват в по-голям и по-устойчив кооператив, от който получават енергия.
Всеки черпи енергията от собственото производство и когато има излишна дава на съседи и други членове на този кооператив.
Другият възможен режим е да отдава тази енергия в мрежата и за потребления за граждани извън този кооператив. Това е бъдещият модел, който за голяма радост се приема много положително в Европа – в Германия, в Дания и Гърция.
Само две години след транспонирането на директивата в Гърция са създадени над 900 такива енергийни кооперативи, които са на принципа “споделена инвестиция, споделен риск, споделени облаги.“
Ползите – колко и какви
“Индивидуалният елемент там е в основата на нещата. Никой гражданин на територията на дадена община не може да бъде принуден да инвестира в една покривна фотоволтаична инсталация или в една малка ветроенергийна инсталация или малка биомаса.
Той решава по своя инициатива, изгражда си инсталацията и се присъединява към този клуб.
Това води до много предимства от гледна точка на сигурността. Тези кооперативи се откъсват от елемента борсова търговия, става независим от външни борсови спекулации и високи цени.
Те имат само разходи за инвестиция и смарт управление. Стават част от една система за умни мрежи.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ Цвета Димитрова, програмен директор на Института по предприемачество, устойчиво развитие и иновации:
“Енергийните кооперативи са тема, по която работим от повече от три години. Те са свързани с прехода към “зелена енергия“, а също са и едно от израженията на енергийната демокрация по простата причина, че предоставят колективен контрол върху енергийния сектор и представляват едно прехвърляне на властта от корпоративната централизирана икономика на изкопаемите горива към тази, която се управлява от общности.
Идеята е тази нова енергийна концепция да не вреди на околната среда и да подкрепя местните икономики и да допринася за благополучието на всички хора.
Регулации
“Наличието на добра законодателна уредба при нас се бави. Ясно е, че трябва да се транспонира директива на Европейски съюз, която позволява широко разгръщане на тази гражданска общностна инициатива.
Енергийната демокрация е свързана с наличие на специални регулации, защото, ако има такива, те ще изградят социално справедлива енергийна система и ще улеснят универсалния достъп до евтина енергия, което ще доведе до постигане на справедливи цени за обществото и ще създаде добре платени работни места.
Надяваме се с промените, в които се намираме в новия 7-годишен период на функциониране на Европейската финансова рамка, да може много бързо да мине през парламента и да се одобри транспонирането на тази директива в Закона за възобновяемите енергийни източници.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..
Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg