Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енергийни кооперативи – това ли е бъдещето

Какво представляват енергийните кооперативи и каква е тяхната роля за модерното енергийно развитие?

Темата коментира в “Нашият ден“ Иван Хиновски от Българския енергиен и минен форум:

“Това е моделът, който се предлага с директива 2018-2021 г. на  Европейския съюз, който стимулира малките производители на електроенергия от възобновяеми енергийни източници след сдружаването им.

Бъдещето на европейската енергетика е разпределеното производство, много и разпределени по територията на страната по-малки генериращи мощности.

Това са покривни инсталации или други възобновяеми енергийни източници. Когато се изградят тези генериращи мощности, образуват конгломерати от общински или регионални по-малки общности, които се наричат енергийни кооперативи.

По този начин се създава по-голяма енергийна сигурност за страната и по-малко рискове за производството на електроенергия, те произвеждат по-евтина електроенергия. Това е оценено като бъдещия модел на развитие на енергетиката в ЕС.“


Енергиен кооператив –  произвежда и консумира енергия

“Тези бизнес граждани, общини, ВиК дружества, които изграждат със собствени средства, заеми от банки и от части грантове по линията на Плана за устойчивост и възстановяване, се обединяват в по-голям и по-устойчив кооператив, от който получават енергия.

Всеки черпи енергията от собственото производство и когато има излишна дава на съседи и други членове на този кооператив.

Другият възможен режим е да отдава тази енергия в мрежата и за потребления за граждани извън този кооператив.  Това е бъдещият модел, който за голяма радост се приема много положително в Европа – в Германия, в Дания и Гърция.

Само две години след транспонирането на директивата в Гърция са създадени над 900 такива енергийни кооперативи, които са на принципа “споделена инвестиция, споделен риск, споделени облаги.“

Ползите – колко и какви

“Индивидуалният елемент там е в основата на нещата. Никой гражданин на територията на дадена община не може да бъде принуден да инвестира в една покривна фотоволтаична инсталация или в една малка ветроенергийна инсталация или малка биомаса.

Той решава по своя инициатива, изгражда си инсталацията и се присъединява към този клуб.

Това води до много предимства от гледна точка на сигурността. Тези кооперативи се откъсват от елемента борсова търговия, става независим от външни борсови спекулации и високи цени.

Те имат само разходи за инвестиция и смарт управление. Стават част от една система за умни мрежи.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Темата коментира в “Нашият ден“ Цвета Димитрова, програмен директор на Института по предприемачество, устойчиво развитие и иновации:

“Енергийните кооперативи са тема, по която работим от повече от три години. Те са свързани с прехода към “зелена енергия“, а също са и едно от израженията на енергийната демокрация по простата причина, че предоставят колективен контрол върху енергийния сектор и представляват едно прехвърляне на властта от корпоративната централизирана икономика на изкопаемите горива към тази, която се управлява от общности.

Идеята е тази нова енергийна концепция да не вреди на околната среда и да подкрепя местните икономики и да допринася за благополучието на всички хора.

Регулации

“Наличието на добра законодателна уредба при нас се бави. Ясно е, че трябва да се транспонира директива на Европейски съюз, която позволява широко разгръщане на тази гражданска общностна инициатива.

Енергийната демокрация е свързана с наличие на специални регулации, защото, ако има такива, те ще изградят социално справедлива енергийна система и ще улеснят универсалния достъп до евтина енергия, което ще доведе до постигане на справедливи цени за обществото и ще създаде добре платени работни места.

Надяваме се с промените, в които се намираме в новия 7-годишен период на функциониране на Европейската финансова рамка, да може много бързо да мине през парламента и да се одобри транспонирането на тази директива в Закона за възобновяемите енергийни източници.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: naukamon.eu

Българският минен сектор пред предизвикателствата на Зелената сделка

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува доц. Иван Митев, изпълнителен директор на Българската минно-геоложка камара. След професионалния празник на работещите в минната и добивната индустрия той представя равносметка на случилото се през изминалата година и обсъжда предизвикателствата, които Зелената сделка и Европейският..

обновено на 26.08.24 в 11:13
Цар Борис III

Избрано: Кой имаше полза от смъртта на царя?

В лятната поредица на "Terra Култура" припомняме едни от най-интересните интервюта, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с журналистката Сима Владимирова, която говори за последните дни на цар Борис Трети. Разговорът представя последните дни от живота на цар Борис III и разглежда възможните причини за неговата смърт през август 1943..

обновено на 26.08.24 в 09:24
Никола Даскалов

Отзвук от Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими

В края на миналата седмица отбелязахме Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими, чието официално име в България с решение на парламента ни от 2009 г. е Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите им . Когато говорим за Пол Пот и..

публикувано на 26.08.24 в 09:09

Избрано: Творчески портрети в аудиоформат: Запознайте се с подкаста "Контури"

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с Бояна Стоилова, Диана Трифонова и Илиян Ружин  за подкаста "Контури", които те водят, разкриващ живота на известни български художници от XX век. Трите водещи представят историите на творците не само с биографична..

обновено на 26.08.24 в 09:05
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40